Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Tomáš Skuhravý

Tomáš Skuhravý

Československý fotbalista, který na sebe upozornil celý svět výkony na MS 1990 v Itálii, a díky tomu získal angažmá v FC Janov. Svým bohémským způsobem života si výrazně zkrátil fotbalovou kariéru.


Podrobné informace

*7. 9. 1965 Přerov nad Labem

Tomáš Skuhravý se narodil v Přerově nad Labem nedaleko Nymburka. V jeho rodišti si ho všiml trenér Sparty Praha Tadeáš Kraus a talentovaného čtrnáctiletého chlapce přivedl do sparťanského dorostu. Již v sedmnácti letech nastoupil mladý útočník za Spartu Praha v prvoligovém zápase. V roce 1983 je Skuhravý povolán do mládežnické reprezentace Československa. Na ME do 18 let v Anglii se Skuhravý s týmem dostal až do finále, kde je porazil 1:0 výběr Francie. V témže roce se podílel v dresu Sparty na vyřazení Realu Madrid z Poháru UEFA.

Poprvé v reprezentačním dresu Československa nastoupil Skuhravý až v září 1986, k přátelskému utkání proti Nizozemsku. V reprezentaci se mu nedařilo ukázat všechny své schopnosti tak, jako ve Spartě. Zlom přišel až na MS v Itálii v roce 1990, kde za celý turnaj vstřelil pět gólů a stal se druhým nejlepším střelcem mistrovství. Pro Skuhravého bylo toto mistrovství opravdu vydařené, neboť mu vyneslo přestup do FC Janov, za který odehrál pět sezón.

Ve velmi kvalitní italské lize nastřílel Skuhravý během pěti let 60 branek, za což si vysloužil od tamních fanoušků přezdívku Bomber. Na domácí scéně získal v roce 1991 ocenění Fotbalista roku. V roce 1992 se podílel na postupu Janova do semifinále Poháru UEFA. S českou reprezentací odehrál v roce 1995 kvalifikaci na ME v Anglii a svými góly výrazně dopomohl k postupu na tento šampionát. Česká republika si z tohoto mistrovství přivezla stříbro, Skuhravý se však na tento úspěšný turnaj vinou zranění nepodíval.

Po přestupu do Sportingu Lisabon se opět projevily zdravotní problémy (během kariéry prodělal tři operace pravého kolene), které v kombinaci s bohémským způsobem života ukončily v roce 1997 fotbalistovu profesionální kariéru.

Tomáš Skuhravý se po ukončení aktivní kariéry věnoval marketingu v příbramském fotbalovém klubu. V Itálii pořádá fotbalové kempy pro mladé hráče.

Použité zdroje
KIRCHNER, Jaroslav a Jan SLEPIČKA. Hvězdy českého sportu. II. Havlíčkův Brod: Fragment, 2001. ISBN 80-7200-582-0.
https://www.ceskatelevize.cz/porady/874586-gen/293383930010006-tomas-skuhravy-ocima-jiriho-strechy/

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.