* 23. 6. 1971 Praha
Daria Klimentová se pohybovým aktivitám věnovala již od útlého věku. Zprvu nadějná sportovní gymnastka v týmu Sparta Praha přešla v deseti letech na Pražskou taneční konzervatoř a studovala balet u proslulých manželů Jaroslava a Kateřiny Slavických (1981–1989). Po absolutoriu získala pozici sólistky v Národním divadle v Praze (1989–1992), ale záhy odešla do zahraničí. Ze souboru CAPAB/KRUIK Ballet v Jihoafrické republice (1992–1993) přešla do souboru Scottish Ballet v Glasgow (1993–1996), nejdéle pak působila v English National Ballet (ENB, 1996–2014) v Londýně. Zde se pod vedením baletního mistra Davida Walla plně rozvinul její talent pro lyrický balet, který se projevil zejména v titulních partech vyžadujících syntézu precizní techniky s výrazovou křehkostí u klasických děl, jakými jsou Giselle, Romeo a Julie a Labutí jezero. Její schopnost dynamického ztvárnění bezprostředních prožitků jí umožnila spolupráci s mnoha progresivními choreografy, od Glena Tetleyho až po Christophera Hampsona, který pro ni vytvořil vysoce ceněný balet Double Concerto (2002).
Spolupracovala na životopisných dokumentech České televize Po světě na špičkách (2006) a Život v tanci (2013) či pořadu Taneční Příběhy Darii Klimentové (2017), objevila se v časosběrném dokumentu BBC Agony & Ecstasy: A Year with English National Ballet (2011). Klimentová se v průběhu své kariéry představila divákům při hostováních v Evropě, Austrálii, Africe i Asii. Svoji aktivní kariéru ukončila roku 2014 jako jedna z nejuznávanějších primabalerín ve Velké Británii, v době, kdy bylo její taneční partnerství s o generaci mladším Vadimem Muntagirovem přirovnáváno k dynamice legendární dvojice Margot Fonteynové a Rudolfa Nureyeva.
V současnosti se Daria Klimentová věnuje pedagogické činnosti. Vyučuje na uznávané Royal Ballet School v Londýně a v každoročně pořádaných mistrovských kurzech International Ballet Masterclasses in Prague, které založila v roce 2003, předává zkušenosti mladým talentům a zároveň se podílí na propagaci českého kulturního dědictví ve světě.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.