*30. 6. 1868 Rychtářov (dnes součást Vyškova) – †12. 4. 1944 Otryby (u Českého Šternberka)
Alois Musil pocházel z moravské zemědělské rodiny, jeho příbuzným byl rakouský spisovatel Robert Musil. V letech 1887–1891 studoval na Bohoslovecké fakultě v Olomouci. V roce 1891 byl vysvěcen na kněze a roku 1895 získal doktorát teologie. V letech 1885–1898 studoval na Dominikánské biblické škole v Jeruzalémě a na Jezuitské univerzitě sv. Josefa v Bejrútu. Studia biblistiky ho přivedla k zájmu o orientální svět a orientální jazyky, proto podnikal četné výpravy po arabských zemích. Při svých výzkumech v Jordánsku objevil roku 1898 pouštní palác Kusejr Amra s barevnými freskami, který postavil umajovský chalífa al-Valid II., což vzbudilo doslova světovou senzaci (palác je od roku 1985 památkou UNESCO).
Do Arábie se ještě mnohokrát vrátil. V Palestině, Sýrii a Iráku prováděl topografický průzkum a vytvořil podrobné mapy, studoval folklor i etnografii domorodých obyvatel, studoval islámské a předislámské památky. Dlouhodobě pobýval u beduínského kmene Rwala a přijal zde i arabské jméno šejch Músa ar Ruelli. Studoval i místní jazyky, ovládal 35 arabských nářečí.
Roku 1902 byl Alois Musil jmenován mimořádným a roku 1904 řádným profesorem na olomoucké Bohoslovecké fakultě, odkud v roce 1909 přešel na univerzitu vídeňskou. Po vzniku Československa přesídlil do Prahy a roku 1920 byl jmenován profesorem Univerzity Karlovy. Na její filozofické fakultě působil až do roku 1938. Zasloužil se o založení pražského Orientálního ústavu. V USA za pomoci Charlese Crana, s nímž ho seznámil Tomáš Garrigue Masaryk, vydal anglicky rozsáhlé šestidílné dílo Oriental Explorations and Studies. Záslužná byla i jeho činnost popularizační, Musil se stal autorem dvaceti dobrodružných knih, v nichž seznamoval čtenáře i s arabskými a islámskými tradicemi.
Musilova vědecká práce dosáhla velkého mezinárodního uznání. Byl členem většiny evropských vědeckých společností a roku 1928 mu Americká geografická společnost udělila Zlatou medaili Charlese P. Dalyho a zapsala jej do síně slávy vedle Marca Pola a Davida Livingstona.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.