Skladatel, houslista, pedagog a hudební kritik. Jeho tvorbu ovlivnili Antonín Dvořák a Josef Suk starší, francouzští impresionisté, též Arthur Honegger, Béla Bartók a Igor Stravinskij.
Český zpěvák proslulý svým výrazným barytonem a jevištním charismatem. Jeho písně Tereza, Láska nebeská a Slavíci z Madridu doslova zlidověly.
Pocházel ze šlechtické rodiny Michnů z Otradovic usazené v Jindřichově Hradci od počátku 16. století. Básník a varhaník, absolvent jezuitské koleje. Autor dodnes známých písní, např. Chtíc, aby spal.
Slavný rakouský hudební skladatel pobýval v Praze několikrát. Zatímco při prvních návštěvách zažíval okamžiky triumfu, poslední Mozartova návštěva v roce 1791 byla trpkým rozčarováním.
Skladatel a zvlášť významná osobnost pozdního evropského baroka a raného hudebního klasicismu. Působil převážně v Itálii, zkomponoval 28 oper, 10 oratorií, řadu symfonií, koncertů, overtur a množství komorní a chrámové hudby.
Jedna z nejvýraznějších umělkyň českého písničkářství. Oslovovala svou jedinečností, údernou silou sdělení, formou textů i přirozeným zpěvem. Velkou výsadou skladeb Navarové je jejich nadčasovost a ušlechtilost.
Český zpěvák proslulý svým dramatickým šansonovým zpěvem a pohybovými kreacemi na jevišti. Legenda české popové i rockové scény. Mezi jeho největší hity patří Lékořice, Stín katedrál, Dr. Dam di Dam a Půlnoční.
Písničkář, textař a poeta všedního dne, osobitý umělec jdoucí svou vlastní cestou, překladatel. Pro českou operní scénu znovu přebásnil libreta Mozartových oper Così fan tutte a Don Giovanni.
Hudební skladatel – absolvent kompoziční školy Antonína Dvořáka, klavírista a pedagog. Jeho žáci podstatně ovlivnili celkovou úroveň nejen české kompoziční tvořivosti, ale též profesionální interpretaci hudby. Generačně stojí mezi Janáčkem a Bohuslavem Martinů.
Operní pěvkyně – mezzosopranistka, první česká operní diva, která svou nahrávku propagovala klipem, širší veřejnost ji pro její krátký sestřih vlasů znala jako „Carmen s ježkem“.
Už přes čtvrt století jeden z nejvýznamnějších českých a světových dirigentů. V roce 1996 byl britskou královnou Alžbětou II. vyznamenán Řádem Rytíře Britského impéria.
Česká zpěvačka považovaná díky výjimečnému hlasovému rozsahu a dokonalému frázování nejen za stálici populární hudby, ale také za první dámu českého jazzu, swingu i blues.
Operní pěvec – basbarytonista. Je stálým členem Vídeňské státní opery. Nebojí se bořit mantinely mezi žánry a vystupovat na koncertech s pestrou a ničím nelimitovanou dramaturgií.
Legenda českého jazzového, swingového a bebopového zpěvu, přezdívaná paní Jazz. Manželka jazzového hudebníka Jana Hammera st., matka multiinstrumentalisty Jana Hammera ml.
Česká mezzosopranistka úspěšně působící převážně na prestižních zahraničních scénách. Spolupracovala s nejzářivějšími operními hvězdami i dirigenty druhé poloviny 20. století.
Varhanní virtuos a průkopník české varhanní kultury. Skladatel a pedagog, který vychoval desítky českých i zahraničních varhaníků a organolog – poradce při stavbě varhan.
Hudební skladatel, teoretik a pedagog – profesor kontrapunktu na pařížské konzervatoři, polyglot a vzdělanec. Jeho teoretické publikace (v originále a v německých překladech) ve Vídni vydával např. Carl Czerny. Ovlivnil další světová jména jako Giacomo Meyerbeera, Roberta Schumanna, Bedřicha Smetanu či Ambroise Thomase. Jména jeho studentů zná celý svět: Hector Berlioz, César Franck, Charles Gounod, Ferenc (Franz) Liszt aj.
Česká zpěvačka s nezaměnitelným hlasovým zabarvením, přezdívaná ostravská Lady soul. Mezi její největší hity patří písně Kůň bílý, Lásko…, To mám tak ráda a Lásko, voníš deštěm.
Světoznámá česká cembalistka, jako první a zatím jediná na světě nahrála celé dílo Johanna Sebastiana Bacha pro cembalo. Založila českou cembalovou školu.
Autor slavné České mše vánoční, skvělý pedagog, který mimo jiné odmítl používat tělesné tresty ve škole. První český hudební teoretik s návrhem hudebního názvosloví v českém jazyce. Jde o známou příručku Počáteční a všeobecní základové k umění hudebnímu.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.