Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Hudba (105 záznamů)

Bohuslav Martinů

Skladatel, houslista, pedagog a hudební kritik. Jeho tvorbu ovlivnili Antonín Dvořák a Josef Suk starší, francouzští impresionisté, též Arthur Honegger, Béla Bartók a Igor Stravinskij.

Waldemar Matuška

Český zpěvák proslulý svým výrazným barytonem a jevištním charismatem. Jeho písně Tereza, Láska nebeská a Slavíci z Madridu doslova zlidověly.

 

Adam Václav Michna z Otradovic

Pocházel ze šlechtické rodiny Michnů z Otradovic usazené v Jindřichově Hradci od počátku 16. století. Básník a varhaník, absolvent jezuitské koleje. Autor dodnes známých písní, např. Chtíc, aby spal.

Mozart a Praha

Slavný rakouský hudební skladatel pobýval v Praze několikrát. Zatímco při prvních návštěvách zažíval okamžiky triumfu, poslední Mozartova návštěva v roce 1791 byla trpkým rozčarováním.

 

 

Josef Mysliveček

Skladatel a zvlášť významná osobnost pozdního evropského baroka a raného hudebního klasicismu. Působil převážně v Itálii, zkomponoval 28 oper, 10 oratorií, řadu symfonií, koncertů, overtur a množství komorní a chrámové hudby.

Zuzana Navarová

Jedna z nejvýraznějších umělkyň českého písničkářství. Oslovovala svou jedinečností, údernou silou sdělení, formou textů i přirozeným zpěvem. Velkou výsadou skladeb Navarové je jejich nadčasovost a ušlechtilost.

 

Václav Neckář

Český zpěvák proslulý svým dramatickým šansonovým zpěvem a pohybovými kreacemi na jevišti. Legenda české popové i rockové scény. Mezi jeho největší hity patří Lékořice, Stín katedrál, Dr. Dam di Dam a Půlnoční.

 

 

Jaromír Nohavica

Písničkář, textař a poeta všedního dne, osobitý umělec jdoucí svou vlastní cestou, překladatel. Pro českou operní scénu znovu přebásnil libreta Mozartových oper Così fan tutte a Don Giovanni.

 

 

Vítězslav Novák

Hudební skladatel – absolvent kompoziční školy Antonína Dvořáka, klavírista a pedagog. Jeho žáci podstatně ovlivnili celkovou úroveň nejen české kompoziční tvořivosti, ale též profesionální interpretaci hudby. Generačně stojí mezi Janáčkem a Bohuslavem Martinů.

Dagmar Pecková

Operní pěvkyně – mezzosopranistka, první česká operní diva, která svou nahrávku propagovala klipem, širší veřejnost ji pro její krátký sestřih vlasů znala jako „Carmen s ježkem“.

Libor Pešek

Už přes čtvrt století jeden z nejvýznamnějších českých a světových dirigentů. V roce 1996 byl britskou královnou Alžbětou II. vyznamenán Řádem Rytíře Britského impéria.

 

Eva Pilarová

Česká zpěvačka považovaná díky výjimečnému hlasovému rozsahu a dokonalému frázování nejen za stálici populární hudby, ale také za první dámu českého jazzu, swingu i blues.

Adam Plachetka

Operní pěvec – basbarytonista. Je stálým členem Vídeňské státní opery. Nebojí se bořit mantinely mezi žánry a vystupovat na koncertech s pestrou a ničím nelimitovanou dramaturgií.

Vlasta Průchová

Legenda českého jazzového, swingového a bebopového zpěvu, přezdívaná paní Jazz. Manželka jazzového hudebníka Jana Hammera st., matka multiinstrumentalisty Jana Hammera ml.

Eva Randová

Česká mezzosopranistka úspěšně působící převážně na prestižních zahraničních scénách. Spolupracovala s nejzářivějšími operními hvězdami i dirigenty druhé poloviny 20. století.

Jiří Reinberger

Varhanní virtuos a průkopník české varhanní kultury. Skladatel a pedagog, který vychoval desítky českých i zahraničních varhaníků a organolog – poradce při stavbě varhan.

Antonín Rejcha

Hudební skladatel, teoretik a pedagog – profesor kontrapunktu na pařížské konzervatoři, polyglot a vzdělanec. Jeho teoretické publikace (v originále a v německých překladech) ve Vídni vydával např. Carl Czerny. Ovlivnil další světová jména jako Giacomo Meyerbeera, Roberta Schumanna, Bedřicha Smetanu či Ambroise Thomase. Jména jeho studentů zná celý svět: Hector Berlioz, César Franck, Charles Gounod, Ferenc (Franz) Liszt aj.

Marie Rottrová

Česká zpěvačka s nezaměnitelným hlasovým zabarvením, přezdívaná ostravská Lady soul. Mezi její největší hity patří písně Kůň bílý, Lásko…, To mám tak ráda a Lásko, voníš deštěm.

Zuzana Růžičková

Světoznámá česká cembalistka, jako první a zatím jediná na světě nahrála celé dílo Johanna Sebastiana Bacha pro cembalo. Založila českou cembalovou školu.

Jakub Jan Ryba

Autor slavné České mše vánoční, skvělý pedagog, který mimo jiné odmítl používat tělesné tresty ve škole. První český hudební teoretik s návrhem hudebního názvosloví v českém jazyce. Jde o známou příručku Počáteční a všeobecní základové k umění hudebnímu.

Zobrazeno 61 - 80 záznamů
z celkového počtu 105

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.