Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Hudba (105 záznamů)

Josef Chuchro

Violoncellista, první děkan pražské HAMU po roce 1989, kde ve své violoncellové třídě vychoval velkou část současné české interpretační špičky v oboru.

 

Eduard Ingriš

Dobrodruh, cestovatel, hudební skladatel, dirigent, fotograf, kameraman, filmař a dokumentarista. Dostal se do peruánských učebnic, v Česku je však dnes téměř zapomenutý a neznámý.

Iva Bittová

Česká zpěvačka, houslistka a skladatelka, spojující hru na housle s neotřelým zpěvem. Do druhé poloviny 80. let působila jako herečka v brněnském divadle Husa na provázku, je také známá rolí Eržiky ve filmu Balada pro banditu.

Leoš Janáček

Skladatel, hudební teoretik, folklorista a dirigent, ceněný především pro nezvyklou melodiku vycházející z lidové hudby moravských regionů, zejména Slovácka a Lašska.

Javory

Hudební skupina pojící melodiku moravského folkloru s prvky rockové hudby. Je také známá díky své filmové a scénické hudbě. Jejími protagonisty jsou sourozenci Hana a Petr Ulrychovi.

Maria Jeritza

Světově uznávaná pěvkyně (dramatický soprán), působila v první polovině 20. století především ve Vídni a New Yorku.

 

 

 

 

 

Jaroslav Ježek

Český hudební skladatel, klavírista a dirigent, dlouholetý spolupracovník autorské dvojice Voskovec a Werich v Osvobozeném divadle. Zakladatelská osobnost moderní české taneční a jazzové hudby.

 

Jiří Jirmal

Kytarista, hudební skladatel, publicista a pedagog, považován za zakladatele české kytarové školy. Je autorem nejpopulárnější české výukové kytarové publikace Škola hry na kytaru. Profesor Pražské konzervatoře, hostující profesor Vysoké hudební školy v Saarbrückenu (Německo).

Jistebnický kancionál

Sbírka duchovních písní v latině a češtině z 15. století; dnes nejdůležitějším zdrojem poznání husitské bohoslužby a husitských písní.

Karel Plíhal

Písničkář, kytarista a básník. Jeho písně jsou typické jazykově hravými texty, založenými na slovních hříčkách nebo nesmělé erotice. Svá vystoupení prokládá básničkámi nebo průpovídkami, některé z nich vyšly v knize Jako cool v plotě.

Jiří Korn

Český popový zpěvák a muzikálový herec proslulý svým originálním hudebním pojetím a do detailů dotaženou pohybovou show. Mezi jeho největší hity patří písně Yvetta, Žal se odkládá, Karel nese asi čaj nebo Miss Moskva.

Magdalena Kožená

Mezzosopranistka a „první dáma barokní opery“. Patří mezi nejproslulejší pěvkyně současnosti. Neúnavná propagátorka české hudby a kultury. Od roku 2003 rytířka Řádu umění a literatury Francouzské republiky.

Ivan Král

Český rocker, baskytarista, hudební skladatel, zpěvák a producent působící převážně ve Spojených státech amerických.

Karel Kryl

Písničkář a básník, jehož písně se staly symbolem odporu proti společenské situaci v socialistickém Československu. Od roku 1969 působil v exilu v Německu, kde spolupracoval s československou redakcí Radia Svobodná Evropa.

Laco Déczi

Trumpetista a skladatel, jedna z nejvýraznějších postav československého jazzu. V polovině 80. let 20. století emigroval do USA, kde založil vlastní formaci Cellula New York. Jeho hudba se vyznačuje baladičností a iberoamerickou rytmickou dráždivostí, sóla vycházejí ze stylu bluegrass.

Miroslav Langer

Klavírista a pedagog na Hudební a taneční fakultě pražské Akademie múzických umění. Pro českou klavírní školu získal prestižní ocenění na světových klavírních soutěžích.

Rudy Linka

Jazzový kytarista žijící od roku 1985 ve Spojených státech amerických. Po roce 1989 žije střídavě v Americe a ve své rodné zemi. Od roku 2005 v České republice každoročně organizuje jazzový festival Bohemia Jazz Fest.

 

Pavel Ludikar

 

Zpěvák (bas) světového renomé; jako operní pěvec, interpret písní i klavírista vystupoval v první polovině 20. století prakticky na všech světově významných pódiích.

 

 

 

 

 

Gustav Mahler

Hudební skladatel, považován i za geniálního operního dirigenta. Proslul výraznou érou šéfdirigenta ve Vídeňské dvorní opeře a v Metropolitní opeře v New Yorku. K jeho tvorbě se odvolávají osobnosti jako Arnold Schönberg, Dmitrij Šostakovič i jiní skladatelé 20. století.

Marta Kubišová

Česká zpěvačka a signatářka Charty 77, jejíž píseň Modlitba pro Martu se stala jedním ze symbolů pražského jara 1968. Po dobu dvou desetiletí jí byla zakázána činnost, po sametové revoluci se k hudbě znovu vrátila.

Zobrazeno 41 - 60 záznamů
z celkového počtu 105

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.