Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Hudba (105 záznamů)

Čeští hudebníci 17.–18. stol. a jejich hudba v Evropě

Příčiny odchodu českých umělců do ciziny byly sociální (ve zpustošené zemi byl hlad a bída), politické (absolutismus Habsburků) a náboženské (příslušníci katolické víry), též umělecké – možná nejdůležitější. Hudebníci, převážně evangelického vyznání, mířili na západ do Německa, Francie, Anglie, do tehdy hlavního města Vídně, na jih do Itálie, na východ – do Polska a Ruska a na konci 18. století i na Balkán.

Michal David

Český popový zpěvák, skladatel a hráč na klávesové nástroje, přezdívaný československý král diskoték. Mimořádně oblíbené jsou u publika jeho hity Non stop, Discopříběh a Každý mi tě, lásko, závidí.  

Ema Destinnová

Operní pěvkyně, lyricko-dramatický soprán bohatě zbarveného hlasu. Všestranný umělecký talent, který vyvolával úžas v divadlech a koncertních sálech na začátku 20. století. Největší Straussova Salome své doby a první Minnie v Pucciniho opeře Děvče ze Západu.

 

R. A. Dvorský

Český zpěvák, hudební skladatel a kapelník souboru The Melody Boys, označovaný za krále prvorepublikové taneční hudby.

Ludmila Dvořáková

Operní pěvkyně – fenomenální sopranistka. V roce 1953 byla první česká interpretka hlavní role Nastasji v opeře P. I. Čajkovského Čarodějka. Patří mezi třináct největších wagnerovských interpretek 20. století.

Kateřina Englichová

Harfistka, která patří k výrazným osobnostem českého interpretačního umění. Koncertuje a vede mistrovské harfové interpretační kurzy po celém světě, zasedá v mezinárodních porotách.

 

Fenomén českých coververzí

Odpověď na cenzuru danou komunistickou vládou, která ovlivňovala nejen mluvené slovo v rozhlasu, ale i hudbu. Předělávky hitů získaly popularitu především (ale nejen) v zemích východního bloku. Fenomén coververzí v Česku do určité míry pokračuje dodnes.

Zdeněk Fibich

Mistr hudební miniatury, vedle Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka jej lze zařadit mezi skladatele, kteří svým významem zdaleka přesahují rámec české hudební kultury.

Česká filmová hudba

Odvětví scénické hudby vznikající jako neoddělitelná součást filmů a televizních inscenací a dotvářející jejich atmosféru. Světových úspěchů dosáhl hudební doprovod k českým animovaným a krátkým filmům.

Rudolf Firkušný

Světoznámý klavírista a jeden z hudebních symbolů první republiky. Profesor na Juilliard School v New Yorku, doctor honoris causa Karlovy univerzity, Masarykovy univerzity a JAMU v Brně.

Karel Gott

Český popový zpěvák, největší ikona české popkultury s více než šedesátiletou kariérou na špičce zábavního průmyslu.

Alois Hába

Skladatel, hudební teoretik a pedagog. Komponoval v různých tónových systémech, jak v tradičním půltónovém, tak i v čtvrttónovém, šestinotónovém aj. Vedle skladeb napsaných v diatonicko-chromatickém půltónovém systému jsou v jeho tvorbě i experimentální opusy.

Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic

Všestranně vzdělaná renesanční osobnost, šlechtic a válečník, nadaný literát, polyglot a hudebník, diplomat. Hudební tvorba Kryštofa Haranta je koncipována v duchu pozdní nizozemské polyfonické školy a je v ní jasně slyšitelný i benátský kolorit.

Karel Hašler

Český písničkář, herec a kabaretiér. Průkopník domácího vlasteneckého šansonu, jehož písně Česká písnička, Po starých zámeckých schodech a Pětatřicátníci zlidověly. Jsou po něm pojmenovány bonbony proti kašli, hašlerky.

Ondřej Havelka

Český herec, divadelní a filmový režisér. Jako zpěvák a tanečník vystupuje v čele vlastního retro jazz-bandu Melody Makers.

 

 

 

 

Hana Hegerová

Mezinárodně uznávaná česko-slovenská zpěvačka a herečka, je považována za první dámu českého šansonu.

Hradišťan

Umělecký soubor vycházející z tradic moravské cimbálové hudby, jehož ústřední postavou je Jiří Pavlica. Je znám jak prací s lidovými motivy, tak i vlastní tvorbou, zhudebněnými texty Jana Skácela či spoluprací s interprety na scéně world music.

Hudba v Čechách 17.–18. stol.

Čechy daly světu v 17.–18. stol. slavné hudebníky. Někteří z nich zůstali v rodné zemi, velká část po bitvě na Bílé hoře odjela do ciziny. V době vrcholného baroka se na českém venkově začíná rozvíjet velice zajímavý hudební žánr s vánoční tematikou – česká pastorela. Nejznámější a oblíbenou českou pastorální mší je Missa solemnis festis Nativitatis (Česká mše vánoční) Jana Jakuba Ryby.

Hudba za doby císaře Rudolfa II. v zemích Koruny české

Zlatým věkem vědy, literatury, výtvarného umění, ale především hudby se stala pro Prahu doba vlády císaře Rudolfa II. Rudolfínská Praha byla důležitým centrem a jedním z nejvýznamnějších středisek evropské kultury v renesanční Evropě. S nástupem Habsburků na český trůn (1526) začala kultura v zemích Koruny české přijímat impulzy z celé Evropy.

Karel Husa

Americký hudební skladatel, dirigent, trumpetista, muzikolog a pedagog českého původu, autor proslulé skladby Hudba pro Prahu 1968.

Zobrazeno 21 - 40 záznamů
z celkového počtu 105

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.