Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Hudba (105 záznamů)

Miroslav Sekera

Klavírista, ve třech letech se začal učit souběžně hře na klavír i housle, v sedmi si zahrál postavu malého Mozarta v oscarovém filmu Miloše Formana Amadeus. Vyniká ve své generaci všestranným přístupem ke koncertnímu vystupování a každodenní hudební praxi.

 

Yvetta Simonová a Milan Chladil

Pěvecká dvojice, jež zpívala swingové skladby s Orchestrem Karla Vlacha. Mezi jejich nejznámější duety patří písně O nás dvou, My dva a čas a Děti z Pirea.

Slavní hudebníci působící v Českých zemích

Na dvorech českých králů se v 13. století začíná prosazovat i hudba světská, převážně v německém stylu. V 17.–18. století působili v Čechách slavní evropští hudebníci: Christoph Willibald von Gluck, skladatelé vídeňského hudebního klasicismu – Josef Haydn, Ludwig van Beethoven, Wolfgang Amadeus Mozart, dále zde v 19. stol. koncertovali Ferenc Liszt, Niccolò Paganini, Fryderyk Chopin.

Jan Václav Antonín Stamic

Skladatel, houslista, pedagog a průkopník instrumentální hudby evropského klasicismu Mannheimské školy. Stamic stmelil nové výrazové skladatelské prvky, rozvinul a stabilizoval v symfonii čtyřvětou cyklickou formu (dodal taneční větu). V centru zájmu skladatele je drama a konflikt, který často zdůrazňoval  žesťovými nástroji. Zpravidla hráči těchto partů byli Češi.

Stamicovo kvarteto

Smyčcové kvarteto propaguje českou komorní hudbu po světě a na špičkové úrovni reprezentuje českou kvartetní školu. Nese jméno houslisty a skladatele Jana Václava Stamice, nejznámějšího představitele Mannheimské školy, rodáka z Havlíčkova, dříve Německého Brodu. Kvarteto patří k renomovaným českým souborům s mezinárodní pověstí.

 

Josef Suk mladší

Houslový virtuos a violista, komorní hráč, dirigent a pedagog. Pravnuk Antonína Dvořáka a vnuk Josefa Suka staršího. Na gramofonové desky nahrál všechny houslové koncerty Wolfganga Amadea Mozarta.

Karel Svoboda

Český skladatel filmové, televizní, popové a muzikálové hudby, nejúspěšnější český hitmaker druhé poloviny 20. století. Dlouholetý spolupracovník Karla Gotta.

Otakar Ševčík

Houslista a věhlasný pedagog, který položil základy houslové techniky a sepsal čtyřdílnou hudebně-didaktickou metodiku. Vychoval tak tisíce houslistů po celém světě.

Josef Špaček

Houslista, který se v roce 2011 stal nejmladším koncertním mistrem České filharmonie v historii. Jako první český houslista se v roce 2012 dostal do finále Soutěže královny Alžběty v Bruselu mezi dvanáct nejlepších na světě.

Pavel Šporcl

Houslista světového renomé s pověstí nonkonformního umělce. Výrazná osobnost současné interpretační scény. Laureát prestižních houslových soutěží, jako jediný český houslista mladé generace se objevil v knize uznávaného kritika a houslového historika Henryho Rotha.

Václav Talich

Světově proslulý český dirigent, houslista a hudební pedagog. Šéfdirigent České filharmonie a zakladatel Českého komorního orchestru.

Jaroslav Uhlíř

Český pianista, zpěvák, komik a především skladatel populární a filmové hudby. Jeho písničky zná každé české dítě, mnohé z nich zlidověly a staly se součástí školních výukových osnov.

Umělecká beseda

První český umělecký spolek, v němž se od 60. let 19. století mohli setkávat literární, výtvarní i hudební tvůrci.

Eva Urbanová

Sopranistka, nejznámější současná představitelka Rusalky. Nevyhýbá se ani kvalitnímu rockovému, popovému a muzikálovému repertoáru.

Pavel Josef Vejvanovský

Skladatel, trubač a kapelník, spolu s Adamem Václavem Michnou tehdy považováni za nejvýznamnější české hudebníky 17. stol.

Tomáš Víšek

Klavírista zvaný „člověk-orchestr“. Zcela mimořádná osobnost mezi českými klavíristy a propagátor neprávem zapomenutých autorů a skladeb, např. Gideona Kleina, Erwina Schulhoffa, Karla Reinera aj.

Vladimír Mišík

Zpěvák, skladatel a textař, jeden z nejvýraznějších představitelů české rockové hudby. Působil v dnes už legendárních skupinách Blue Effect a Etc… Je znám také zhudebněnými básněmi Josefa Kainara či Václava Hraběte.

Vlasta Redl

Hudebník a písničkář, jehož tvorba kombinuje moravský a slovenský folklor s prvky rocku, blues či jazzu. V 80. letech 20. století se stal členem skupiny AG Flek, je také známý spoluprací se souborem Hradišťan či písničkáři Jaroslavem Samsonem Lenkem a Slávkem Janouškem.

Lukáš Vondráček

Klavírista, v roce 2016 se stál historicky prvním českým vítězem na Mezinárodní soutěžě královny Alžběty v Bruselu. Jeho vítězství odborníci srovnávají se ziskem zlaté olympijské medaile.

 

Helena Vondráčková

Česká zpěvačka považovaná za ikonu popové scény. Mezi její hity patří písně Červená řeka, Malovaný džbánku, Lásko má, já stůňu či Dlouhá noc.

 

 

Zobrazeno 81 - 100 záznamů
z celkového počtu 105

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.