Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Libor Pešek

Libor Pešek

Už přes čtvrt století jeden z nejvýznamnějších českých a světových dirigentů. V roce 1996 byl britskou královnou Alžbětou II. vyznamenán Řádem Rytíře Britského impéria.

 


Autor: che (Petr Novák, Wikipedie“Wikimedia.) – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9062675
Podrobné informace

*22. 6. 1933 Praha

Libor Pešek pochází z rodiny státního úředníka, v dětství se učil hře na housle a měl touhu stát se pilotem. Své rozhodnutí změnil v roce 1948 po shlédnutí filmu Rhapsody in Blue o Georgi Gershwinovi a během studií na Benešově gymnáziu v Praze hrál na klavír a pozoun v jazzovém orchestru, který sám založil a vedl. Orchestr Libora Peška pořádal samostatná koncertní vystoupení a účinkoval také v Divadle E. F. Buriana na Poříčí ve Voskovcově a Werichově hře Balada z hadrů, kterou Libor Pešek inscenoval společně s Milošem Formanem. V roce 1956 absolvoval i HAMU v Praze ve třídě dirigování Václava Smetáčka a Václava Neumanna.

Vybudoval několik orchestrů – dechový soubor Komorní harmonie, s nímž poprvé v roce 1961 vystoupil na festivalu Pražské jaro, v roce 1965 založil Sebastian Orchestr. Mezitím v letech 1963–1969 působil jako dirigent Severočeského symfonického orchestru v Teplicích. Přelom šedesátých a sedmdesátých let strávil v zahraničním angažmá v Nizozemsku.

Na vrchol kariéry vystoupal v osmdesátých letech, kdy se roku 1981 stal na jednu sezónu šéfdirigentem bratislavské Slovenské filharmonie a vzápětí druhým dirigentem České filharmonie a od roku 1985 hostoval u Královského filharmonického orchestru v Liverpoolu. O dva roky později se stal jeho uměleckým ředitelem a šéfdirigentem, opustil ho po jedenácti letech, dodnes tam ovšem zastává funkci čestného dirigenta. V Anglii se Peškovi podařilo přesvědčivým provedením zpopularizovat dílo českého skladatele Josefa Suka.

Libor Pešek nahrává pro firmy Virgin Clasics, BMG, EMI a Supraphon, důležitými v jeho provedení jsou souborné nahrávky děl Antonína Dvořáka a Josefa Suka. Opakovaně hostuje u světových orchestrů, jakými jsou např.: Orchestre de Paris, Cleveland Orchestra, Orchestre National de France, Philadelphia Orchestra, Baltimore Symphony, Minnesota Orchestra aj. Absolvoval bezpočet koncertních turné po celém světě. Hostoval několikrát i na festivalu BBC Proms v londýnském Royal Albert Hall.

 

Použité zdroje
https://imgartists.com/
https://operaplus.cz/libor-pesek-trochu-jinak/
https://www.supraphon.com/artists/23-libor-pesek-conductor

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.