Skladatel a zvlášť významná osobnost pozdního evropského baroka a raného hudebního klasicismu. Působil převážně v Itálii, zkomponoval 28 oper, 10 oratorií, řadu symfonií, koncertů, overtur a množství komorní a chrámové hudby.
*9. 3. 1737 Praha – †4. 2. 1781 Řím, Itálie
Josef Mysliveček pocházel z mlynářského rodu, vyrostl v Praze a u mlynáře Václava Kliky se učil rodovému řemeslu. V roce 1761 byl prohlášen mistrem cechu mlynářského a současně s tím prezentoval na koncertě ve Valdštejnském paláci šest svých vlastních sinfonií (několikavětá orchestrální skladba, předchůdce symfonie). Toto provedení rozhodlo i o jeho dalším životě. Za mecenáše získal vlivného hudbymilovného hraběte Vincence Valdštejna. V Čechách poznal jak tradici skladatelské školy Bohuslava Matěje Černohorského, tak i vrcholné houslové umění svého učitele Františka Bendy. Mysliveček byl už ve dvanácti letech skvělým houslistou a když roku 1763 odešel do Itálie, odnášel si tam do profesního skladatelského zázemí bohatou melodičnost rodné země.
Mysliveček záhy proslul v Itálii jako skladatel „Giuseppe Venatorini – Il Boemo“ (Čech). Známá a zavedená přezdívka „Il divino Boemo“ (božský Čech) je pouze fikce ze stejnojmenného romaneta Jakuba Arbese. V Itálii se operní scény všech velkých měst ucházely o jeho díla. Mysliveček byl geniálním melodikem a v Itálii bezprostředně navázal na, dodnes oblíbenou a vyhledávanou, italskou zvukomalebnost (Giovanni Pergolesi, Leon, Vinci, Nicola Porpora). Z těchto podnětů si vytvořil vlastní sféru hudebního jazyka.
Mysliveček byl o 19 let starší než Wolfgang Amadeus Mozart. Jeho operní činnost v Itálii začíná roku 1769, kdy bylo Mozartovi třináct let. Mladého génia poznává během pobytu v Bologni roku 1770, jak o tom svědčí dopisy Leopolda Mozarta, který vždy Myslivečka vyhledal, kdykoliv je umělecké cesty svedly dohromady (v říjnu 1771 ve Veroně, v říjnu 1777 v Mnichově). Tuto chronologii je dobré mít na paměti, mluvíme-li o díle Josefa Myslivečka a jeho vlivu na mladého Mozarta, který našel v Myslivečkových skladbách cenné podněty pro vlastní operní tvorbu.
Ve svých symfoniích, operách a komorních skladbách je Mysliveček, spolu s bratry Bendovými, jedním z nejvýraznějších evropských předchůdců Mozartova klasicistního hudebního výrazu.
Josef Mysliveček žil zběsile. Za patnáct let napsal 28 oper, pak mu syfilis znetvořila obličej a zcela ho zbavila důstojnosti. Zemřel ve 43 letech, chudý a sám. Vypráví se, že jeho rakev doprovázel jen Mozart, ve skutečnosti mu však jeho příznivci vystrojili honosný pohřeb v kostele San Lorenzo in Lucina.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.