Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Zuzana Navarová

Zuzana Navarová

Jedna z nejvýraznějších umělkyň českého písničkářství. Oslovovala svou jedinečností, údernou silou sdělení, formou textů i přirozeným zpěvem. Velkou výsadou skladeb Navarové je jejich nadčasovost a ušlechtilost.

 


Autor: Jonáš Hájek – Jonáš Hájek, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2922526
Podrobné informace

*18. 6. 1959 Hradec Králové – 7. 12. 2004 Praha

Zuzana Navarová byla jednou z nejvýraznějších českých umělkyň, jejíž zásluhy ještě zdaleka nejsou doceněny. S dnešním odstupem je lze rozdělit do dvou rovin: v té první je její vlastní hudba, která dávno před velkým nástupem world music oslovovala svou jedinečností, silou sdělení, formou textů i přirozeným zpěvem. Navarová otevřela českému publiku cestu i za hranice tehdy převažujících anglosaských stylů a vtáhla je do té nejkultivovanější vrstvy písničkářství. A v té druhé linii jsou instrumentalisté či zpěváci, kterým podala pomocnou ruku v branži, počínaje Věrou Bílou a Radůzou, přes slepého romského akordeonistu Maria Biháriho až k Ivánu Gutiérrezovi.

Velkou výsadou skladeb Zuzany Navarové je jejich nadčasovost, ušlechtilost výrazu promované filoložky (čeština – španělština), absolventky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, se nezapře. Pěvecký výraz uměla bezchybně přizpůsobit hudebnímu i textovému výrazu a poselství dané písničky. V jedenadvaceti letech s Vítem Sázavským a Zdeňkem Vřešťálem založili kapelu Nerez a společně vydali tři alba: Masopust, Na vařený nudli a Ke zdi, která patřila k tomu nejlepšímu, co v tomto oboru vyšlo.

Skupina Nerez na folkovém poli, díky netuctovým aranžím, barevnosti a souhře hlasů, též i výraznému vlivu latinskoamerické hudby, neměla konkurenci. Texty Navarové jsou podobné jejímu pěveckému projevu – kontrastní, expresívní, plné naléhavosti, barev a záblesků. Po roce 1994 založila Navarová folkovou skupinu Koa, kde hrála s hudebníky různých národností a stylů. Poslední album Jako Šántidéví vyšlo v roce 2003.

 

Použité zdroje
https://navarova.cz/
https://www.youtube.com/watch?v=KDgJqw92byA
https://www.youtube.com/watch?v=pbyxIWVdCmA

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.