Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Historie (291 záznamů)

Mojmír I.

První historicky doložený panovník Velké Moravy a zakladatel dynastie Mojmírovců.

Mojmír II.

Velkomoravský kníže v letech 894–906, poslední panovník Velkomoravské říše.

František Moravec

Známý československý vojenský velitel, člen vojenské zpravodajské služby a jeden z lidí, kteří naplánovali atentát na Reinharda Heydricha.

Moravští bratři a obnovená Jednota bratrská

Společenství založené emigranty z českých zemí v saském městě Herrnhut v 18. století v přímé návaznosti na českou Jednotu bratrskou. Svým působením významně ovlivnilo světovou evangelikální reformaci.

Muži 28. října

Pětice mužů, členů Národního výboru, 28. 10. 1918 vyhlásili v Praze existenci samostatného státu a převzali klíčové úřady. Jednalo se o představitele klíčových politických stran, kteří se v říjnu 1918 neúčastnili schůzky s představiteli československého odboje v Ženevě. Byli jimi Dr. Alois Rašín, Dr. František Soukup, Antonín Švehla, Jiří Stříbrný a Dr. Vavro Šrobár.

 

 

 

 

Nadace Forum 2000

Nezávislá organizace pro podporu demokratické mezinárodní diskuse, spolupráce a rozvoje demokratických práv, silně spojená s odkazem prezidenta Václava Havla. Organizuje konferenci Forum 2000, prostor pro dialog politiků a intelektuálů.

Napoleonské války a české země

Evropský konflikt, který v letech 1803–1815 významně zasáhl i české země. Kromě válečného strádání přinesl českým zemím také řadu politických a hospodářských změn a otevřel je novým myšlenkám, které výrazně ovlivnily rozvoj českého národního obrození.

Národní strana (staročeši)

Nejvýznamnější česká politická strana druhé poloviny 19. století. Přibližně 30 let byla hlavní politickou reprezentantkou českého národa v Rakousku a Rakousku-Uhersku.

Národní strana svobodomyslná (mladočeši)

Česká politická strana působící v Rakousku-Uhersku, v poslední čtvrtině 19. století liberální alternativa a hlavní oponent konzervativních staročechů.

Nebát se a nekrást

Známý citát filozofa, sociologa a prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, částečně vystihující jeho politické a filozofické myšlenky.

Němci v Česku

Jedna z etnických menšin České republiky, která zahrnuje české, moravské a slezské Němce. Od 20. století se vžil termín sudetští Němci, který mívá v souvislosti s nacismem negativní zabarvení.

Jan Nepomuk Neumann (český světec)

Kněz působící v USA, člen redemptoristického řádu a pozdější filadelfský biskup. V roce 1977 byl v Římě svatořečen papežem Pavlem VI.

Normalizace

Ideologický režim československé politiky v letech 1969–1989. Principem normalizace bylo podřízení veškerého života v Československu politické linii Sovětského svazu jako snaha o udržení stability východního bloku.

Antonín Novotný (prezident)

třetí prezident komunistického Československa úřadující mezi lety 1957 a 1968. Svou politickou kariéru postavil na konexích v Moskvě.

Obléhání Brna

Významné střetnutí závěrečné fáze třicetileté války, během nějž nepočetná brněnská posádka odolala několinásobně silnější švédské armádě generála Torstensona a zmařila tak snahu Švédů o útok na Vídeň.

Obnovené zřízení zemské

Souhrnný zákoník vydaný v roce 1627 pro Čechy a v roce 1628 pro Moravu, právně zakotvující převratné změny poměrů, k nimž došlo po porážce českého stavovského povstání v bitvě na Bílé hoře.

Odsun Němců a národní očista

Etnicky a nacionálně motivovaný, nucený odchod německého obyvatelstva po roce 1945. Jeden z nejvýznamnějších politicky motivovaných přesunů etnické skupiny v poválečné Evropě. Kontroverzní snaha o zajištění národnostně jednotného Československa.

Oldřich (kníže)

Český kníže v letech 1012–1033 a podruhé v roce 1034. Dokázal překonat krizi českého státu z přelomu prvního tisíciletí a opět k jeho území přičlenit Moravu.

Operace Dunaj

Oficiální pojmenování vojenské invaze pěti socialistických států Varšavské smlouvy do Československa v srpnu roku 1968. Největší vojenská operace řízená Sovětským svazem od konce druhé světové války za účelem ukončení demokratických reforem pražského jara.

Jan Palach

Student historie a politické ekonomie na FF UK, symbol krajního občanského protestu a demonstrativní oběti. Jeho sebevražda sebeupálením v lednu roku 1969 byla výrazem aktivního vzdoru studentů a velké části občanů proti sovětské okupaci a nastupující politické represi.

Zobrazeno 161 - 180 záznamů
z celkového počtu 291

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.