Etnicky a nacionálně motivovaný, nucený odchod německého obyvatelstva po roce 1945. Jeden z nejvýznamnějších politicky motivovaných přesunů etnické skupiny v poválečné Evropě. Kontroverzní snaha o zajištění národnostně jednotného Československa.
Protože etnické napětí mezi českým obyvatelstvem a silnou německou menšinou vedlo roku 1938 k mnichovské krizi a bylo prvním aktem agrese ze strany nacistické Třetí říše, soustředil se domácí odboj i londýnská exilová vláda od počátku války na otázku, jak problém německé minority v Československu řešit. Již první koncepce tohoto řešení počítaly s alespoň částečným vystěhováním německého obyvatelstva a s cíleným snižováním počtu německého etnika, aby se národnostní rozepře již nemohly opakovat. Do roku 1942 však tyto plány počítaly s tím, že v osvobozeném Československu stále zůstanou kraje nebo vybrané regionální oblasti, obydlené Němci. V oblasti Liberce, Karlových Varů a Krnova měly být takové oblasti vytvořeny a měla jim být poskytnuta minimální míra autonomie.
Represe vůči českému obyvatelstvu po atentátu na Heydricha však znamenaly radikální obrat. Britská vláda prohlásila Mnichovskou dohodu za neplatnou a vyjádřila se pro přesídlení veškerého etnicky německého obyvatelstva z oblasti střední Evropy. To byl také postoj londýnské exilové vlády a Edvarda Beneše, který zamýšlel vytvořit z osvobozeného Československa prostor, který by byl národnostně jednotný a ve kterém by převládalo české a slovenské etnikum. Tento plán Beneš pojímal jako tzv. národní revoluci, která měla zajistit mír v Evropě. Samotná realizace nuceného přesunu Němců započala v květnu 1945 první fází odsunu, která trvala od skončení druhé světové války do zasedání postupimské mírové konference. Tento tzv. divoký odsun byl typický spontánností, terorem a nedodržováním základních lidských práv, což z něj dodnes činí kontroverzní událost. V této fázi bylo vysídleno asi 450 tisíc osob. V létě 1945 pak Postupimská konference stanovila pravidla pro transfer, jeho druhá fáze, trvající od ledna 1946, se tak označuje jako organizovaný odsun. Celkem bylo mezi lety 1945 a 1946 vysídleno více než dva miliony osob německé národnosti. S fází divokého odsunu je přitom spojena řada excesů, kdy deportované osoby byly nuceny k přesunům bez potravin a lékařské péče, což vedlo k mnoha úmrtím. I proto je dodnes odsun Němců kritizován jako odplata na základě kolektivní viny.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.