Výrok „Nebát se a nekrást.“ pronesl Tomáš Garrigue Masaryk při svém projevu na schůzi politického klubu České strany pokrokové roku 1913: „Tedy pravím, náš úkol hospodářský a sociální jest veliký, abychom tvořili něco nového, abychom neměli jen slavnou minulost, ale také přítomnost, nebát se, politicky a hospodářsky nekrást. Jiného programu v dnešních poměrech ani míti nemůžeme.“ Tomáš Garrigue Masaryk v projevu reagoval na dobové politické a hospodářské problémy projevující se mimo jiné předraženými zakázkami a politickou korupcí. V pozdějších letech, zvláště v období Masarykova prezidentství, byla ovšem jeho slova často citována v odlišném kontextu a stala se jistým symbolem Masarykovy politické filozofie.
V souvislosti s původním vyzněním Masarykových úvah lze větu chápat jako apel na poctivou a vytrvalou práci oproti hospodářským krádežím a vykořisťování a snaze po rychlém úspěchu. Významnou součástí Masarykovy filozofie je zdůrazňování tzv. „drobné práce“, každodenního, všedního úsilí projevujícího se drobnými úkony, které v konečném důsledku a po delším čase vedou k trvalým a hodnotným změnám. Touto prací může být jak činnost v zaměstnání a péče o rodinu, tak i důsledné a pravidelné „odpírání zlému“ v politickém a osobním životě. Absence strachu pak je logickou potřebou k tomuto každodennímu boji – schopnosti obstát ve společenském a politickém tlaku. Mravnost a vytrvalost představovala pro Masaryka důležitý princip, na kterém měl být založen i později nově vzniklý československý stát, odvozující své hodnoty do velké míry z Masarykovy filozofické koncepce.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.