Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

České knihovny

Instituce, jež mají v českých zemích dlouhou tradici. Česká knihovní síť patří mezi nejsvébytnější svého druhu na světě.

České módní časopisy ve 20. století

Periodika, jež koncepčně kultivovala úroveň společenského oblékání a života a usilovala o utváření české módy. Jejich rozvoj je úzce spjat s českou módní kresbou a fotografií. Měla také význam na formování moderní ženské identity.

České národní obrození

Proces zformování a emancipace novodobého českého národa, který probíhal od konce 18. do poloviny 19. století.

České názvy měsíců

Původně česká označení měsíců, která na rozdíl od většiny evropských jazyků nenásledují názvy latinské. České názvy pracují s obrazností a vztahují se k přírodním jevům typickým pro dané období, ne vždy je však tato obraznost pro běžného uživatele patrná.

České osvícenství

Česká variace nejvýznamnějšího mezinárodního intelektuálního proudu druhé poloviny 18. století. Osvícenské ideály formovaly první generaci národních buditelů a umožnily položit základy moderního českého jazyka a kritické historiografie.

České skautské organizace

Spolky, které při výchově dětí a mládeže vycházely a vycházejí z principů anglického skautingu a amerického woodcraftu a kladou důraz na soužití s přírodou.

České sklo

Označení používané zejména pro rukodělné sklo z českého křišťálu, foukané a broušené sklářskými mistry. Vývozní fenomén s mnohasetletou tradicí.

České stavovské povstání

Povstání nekatolických stavů zemí Koruny české a Rakouska proti vládě Habsburků, které probíhalo v letech 1618–1620. Je považováno za počátek třicetileté války.

České středohoří

Turisty oblíbené vulkanické pohoří v Podkrušnohorské oblasti v severních Čechách, jehož součástí je chráněná krajinná oblast České středohoří.

České středověké divadlo

Období počátků českého divadla, jež sahají do 12. století. Je úzce spojeno s křesťanskou tradicí.

České zemědělské produkty chráněné Evropskou unií

Seznam českých zemědělských produktů a potravinářských výrobků chráněných Evropskou unií.

České zmrzlinové pochoutky

Nanuk, mražené pochoutky - Míša, Eskymo, Polárka, Polárkový dort - u spotřebitelů oblíbené už od dob socialismu a v mnohých vyvolávající nostalgické vzpomínky na dětství či na návštěvu klasických biografů, kde se prodávaly. 

Česko-německé jazykové spory

Jeden z hlavních konfliktů mezi Čechy a Němci v českých zemích v druhé polovině 19. a první čtvrtině 20. století. Výrazně přispěl k vyhrocení vztahů mezi oběma národy a v konečném důsledku i k rozpadu Rakouska-Uherska.

Česko-rakouské vyrovnání

Ústřední požadavek českých politických elit od poslední třetiny 19. století do první světové války, jímž se pokoušeli vyřešit nerovnoprávné postavení českého národa v rámci Rakouska-Uherska. Fakt, že požadavek nebyl naplněn, významně ovlivnil postoj Čechů k monarchii.

Českomoravská-Kolben-Daněk (ČKD)

Jedna z největších a nejstarších značek v oblasti strojírenství a elektrotechniky v Československu. Ve své době sjela z továrních pásů ČKD třetina všech tramvají na světě.

Českomoravský belgický kůň

Mohutné koňské plemeno, které je často využíváno v agroturistice a ekologickém zemědělství. Na rozdíl od původního belgického koně je českomoravský menší, avšak stále dobře osvalený.

 

Československá destalinizace 1956–1968

 Způsob vyrovnání se s represivní minulostí českého stalinismu, politickými procesy, kultem osobnosti a radikální sovětizací. Soubor legálních zásahů a sociálních procesů, jimiž si československá veřejnost od roku 1956 osvojovala humanistický socialismus.

Československé legie

Dobrovolnické jednotky Čechů a Slováků zformované za první světové války ve Francii, Itálii a Rusku a bojující proti centrálním mocnostem. Sehrály významnou úlohu při formování československého státu a v ruské občanské válce.

Československé meziválečné opevnění

Soustava betonových pevností a pevnůstek budovaná v letech 1935–1938 na obranu Československa před útokem Německa, Polska a Maďarska. Dnes je nejviditelnějším symbolem odhodlání tehdejší společnosti bránit svoji zemi proti Hitlerově agresi.

Československý vlčák

České národní psí plemeno, kříženec německého ovčáka s karpatským vlkem. První pokus o křížení byl proveden v roce 1958 u pohraniční stráže. Po rozdělení Československa převzala patronaci nad plemenem Slovenská republika.

 

Zobrazeno 261 - 280 záznamů
z celkového počtu 1880

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.