České středohoří je pohoří v Podkrušnohorské oblasti v severních Čechách. Většinu jeho rozlohy zabírá chráněná krajinná oblast České středohoří, vyhlášená v roce 1976. Nepatří k výrazně vysokým pohořím, jeho nejvyšší hora Milešovka má nadmořskou výšku 836,5 m a zřetelně převyšuje ostatní vrcholy této oblasti.
Zajímavá je vulkanická minulost Českého středohoří. Většina sopečné činnosti se zde odehrávala ve třetihorách před 42 až 16 000 000 lety. Jejím následkem zůstalo v oblasti mnoho unikátních přírodních scenérií přitahujících turisty, například kamenné varhany Panská skála (národní přírodní památka, okres Česká Lípa), vrch Radobýl nedaleko Litoměřic, který je pravděpodobně pozůstatkem lávového jezera ztuhlého v sopečném kráteru, nebo národní přírodní památka Kamenná slunce v lomu u vsi Hnojnice. Většina geologických památek, jež vznikly vulkanickou činností, byla odkryta v rámci zdejší těžby kamene. V Českém středohoří se vyskytuje mnoho dalších přírodních zajímavostí, například masiv Dubí hora, Bílé stráně s charakteristickým světlým podkladem tvořeným opukou, Loupežnická jeskyně, skalní hřib Magnetovec a jiné.
Nejstarší osídlení této oblasti se datuje do doby středního paleolitu. Najdeme zde zbytky předslovanských a slovanských hradišť i zříceniny středověkých hradů, například Blansko, Hazmburg, Kamenice, Střekov a další. Díky úrodné půdě, vhodné například pro pěstování ovoce, chmele, obilí nebo vinné révy, byla oblast hojně osídlována, zejména v nižších polohách. Dodnes se tu těží kámen a drahokamy, konkrétně český granát. Po třicetileté válce došlo v Českém středohoří k poklesu obyvatelstva, a v oblasti se tak usídlili obyvatelé německy mluvící. Vliv, který na krajinu měli, je patrný dodnes. Počet obyvatel se znovu snížil ve 20. století, nejprve po vysídlení českého lidu v roce 1938, kdy se České středohoří v důsledku mnichovské dohody stalo součástí německé třetí říše, a později opět po vysídlení německého obyvatelstva po druhé světové válce.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.