Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Novověk (67 záznamů)

Ferdinand III.

Český král, uherský král a římský císař v letech 1637–1657. Málo známý panovník,  který se výrazně zasloužil o ukončení třicetileté války, ale zároveň i o dokončení rekatolizace Čech a Moravy.

Ferdinand Tyrolský

Rakouský arcikníže a tyrolský hrabě v letech 1567–1595. V letech 1547–1567 působil jako královský místodržící Království českého. S jeho pobytem na Pražském hradě je spojen rozkvět renesanční kultury a humanismu v českých zemích.

Ferdinand V. Dobrotivý

Český král, uherský král a rakouský císař v letech 1835–1848. Poslední korunovaný český král. I přes svá fyzická a duševní omezení, která mu nikdy nedovolila plně vládnout, si dokázal získat přízeň obyvatel monarchie svou charitativní činností.

František I.

Český a uherský král v letech 1792–1835, římský císař v letech 1792–1806 (jako František II.), rakouský císař v letech 1804–1835. Silně konzervativní panovník, jehož vláda byla pro české země obdobím stagnace a policejního útlaku.

František Josef I.

Český král, uherský král a rakouský císař v letech 1848–1916, jeden z nejznámějších českých panovníků. Dodnes je pro mnoho Čechů symbolem habsburské monarchie a převratného období 2. poloviny 19. a počátku 20. století.

František Ladislav Rieger

Jeden z nejvýznamnějších českých politiků druhé poloviny 19. století, národohospodář a publicista. Je považován za politického pokračovatele Františka Palackého, jeho snaha o zlepšení postavení českého národa v habsburském soustátí však z velké části skončila neúspěchem.

František Palacký

Obrozenecký politik a historik. Jako autor první syntézy českých dějin a vůdčí osobnost českého národního hnutí v 19. století byl již za života i v následující tradici označován jako „otec národa“.

Fridrich Falcký

Český král v letech 1619–1620, falcký kurfiřt v letech 1610–1620. Jediný protestant na českém trůně a jeden z vůdců protihabsburské strany na počátku třicetileté války. Kvůli své krátké vládě v českých zemích bývá přezdíván „zimní král“.

Hilsneriáda

Proces s židovským mladíkem Leopoldem Hilsnerem, nespravedlivě obviněným z vraždy mladé křesťanky. Šlo o největší projev antisemitismu v českých zemích v 19. století a v jistém smyslu též o českou obdobu známé Dreyfusovy aféry.

Husitství

Náboženské hnutí reagující na myšlenky českého reformátora Jana Husa. Jeho různorodým proudům byla společná snaha o radikální osobní víru a rovnost před Bohem. Hnutí se stalo také zdrojem krvavých náboženských válek  v 1. polovině 15. století.

Jezuité v českých zemích

Řád, jenž přišel do českých zemí v 16. století. V oblasti školství rozvinul velice moderní pedagogickou praxi. Kvůli své sepjatosti s habsburským královským rodem bývá ovšem v české společnosti vnímán kontroverzně.

Josef I.

Český král, uherský král a římský císař v letech 1705–1711. V českých zemích prakticky zapomenutý panovník, zároveň však také vzdělaný a kultivovaný reformátor, který během své krátké vlády usiloval o výraznou modernizaci habsburské říše.

Josef II.

Český král a uherský král v letech 1780–1790, římský císař v letech 1765–1790. Jeden z nejvýznamnějších představitelů evropského osvícenství a velký reformátor, který se od základu pokusil změnit podobu habsburské monarchie.

Josef Václav Radecký z Radče

Český šlechtic sloužící jako generál v armádě Rakouského císařství. Je považován za jednoho z největších vojevůdců a vojenských reformátorů v Evropě 19. století.

Karel I.

Poslední český král, uherský král a rakouský císař. Vládl v letech 1916–1918 a v pohnutém období první světové války se marně pokoušel zachránit rozpadající se říši.

Karel Starší ze Žerotína

Přední moravský šlechtic a politik předbělohorské epochy. Byl jednou z mála osobností, která se v době vyhrocených náboženských sporů v českých zemích snažila o zachování míru.

Karel VI.

Český král, uherský král a římský císař v letech 1711–1740, španělský král v letech 1703–1711. Poslední mužský příslušník habsburského rodu v mužské linii.

Královské věnné město

Historické označení pro městské opevněné sídlo, které odkazovali panovníci svým královským manželkám jako určitý typ titulárního daru.

Leopold I.

Český a uherský král v letech 1657–1705, římský císař v letech 1658–1705. Za jeho vlády se habsburská monarchie dokázala zařadit mezi přední evropské mocnosti.

Leopold II.

Český král, uherský král a římský císař v letech 1790–1792. Pokoušel se citlivějším způsobem pokračovat v reformách svého bratra Josefa II. Krátká doba, po kterou vládl, mu však nedovolila dovést vynaložené úsilí do konce.

Zobrazeno 21 - 40 záznamů
z celkového počtu 67

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.