Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Novověk (67 záznamů)

Marie Terezie

Česká a uherská královna v letech 1740–1780, titulární římská císařovna (jako manželka císaře) v letech 1745–1780. Byla jedinou ženou na českém královském trůně. Její vláda byla pro české země obdobím významných a hlubokých proměn směrem k modernímu byrokratizovanému státu.

Tomáš Garrigue Masaryk

Sociolog, filozof a první prezident samostatné Československé republiky po roce 1918. Jako politická ikona a symbol morální integrity dodnes ovlivňuje normy demokratické diskuse a politické rétoriky, je středobodem české historické paměti 20. století.

Matyáš Habsburský

Český král v letech 1611–1619, uherský král v letech 1608–1619 a římský císař v letech 1612–1619. Jeho život byl poznamenán dlouholetým soupeřením s císařem Rudolfem II. a neúspěšnou snahou čelit rostoucím náboženským konfliktům ve Svaté říši římské.

Maxmilián II.

Český král, uherský král a římský císař v letech 1564–1576, známý především svou náboženskou tolerancí.

Moravští bratři a obnovená Jednota bratrská

Společenství založené emigranty z českých zemí v saském městě Herrnhut v 18. století v přímé návaznosti na českou Jednotu bratrskou. Svým působením významně ovlivnilo světovou evangelikální reformaci.

Napoleonské války a české země

Evropský konflikt, který v letech 1803–1815 významně zasáhl i české země. Kromě válečného strádání přinesl českým zemím také řadu politických a hospodářských změn a otevřel je novým myšlenkám, které výrazně ovlivnily rozvoj českého národního obrození.

Národní strana (staročeši)

Nejvýznamnější česká politická strana druhé poloviny 19. století. Přibližně 30 let byla hlavní politickou reprezentantkou českého národa v Rakousku a Rakousku-Uhersku.

Národní strana svobodomyslná (mladočeši)

Česká politická strana působící v Rakousku-Uhersku, v poslední čtvrtině 19. století liberální alternativa a hlavní oponent konzervativních staročechů.

Obléhání Brna

Významné střetnutí závěrečné fáze třicetileté války, během nějž nepočetná brněnská posádka odolala několinásobně silnější švédské armádě generála Torstensona a zmařila tak snahu Švédů o útok na Vídeň.

Obnovené zřízení zemské

Souhrnný zákoník vydaný v roce 1627 pro Čechy a v roce 1628 pro Moravu, právně zakotvující převratné změny poměrů, k nimž došlo po porážce českého stavovského povstání v bitvě na Bílé hoře.

Pobělohorská emigrace

Jedna z nejrozsáhlejších vln emigrace, jakou české země ve svých dějinách zažily. Nastala po porážce českého stavovského povstání v roce 1620, kdy byly Čechy a Morava rekatolizovány vítěznými Habsburky.

Polyxena z Lobkovic

Česká šlechtična původem z rodu Pernštejnů, označovaná ve své době za „první dámu Království českého“. Díky mimořádnému vzdělání, vlivu a bohatství, které dokázala nashromáždit, se řadila mezi nejrespektovanější osobnosti své doby.

Průmyslová revoluce v českých zemích

Proces přechodu tradiční agrární společnosti do moderní industriální éry, který vytvořil předpoklady pro to, aby se české země staly průmyslově nejrozvinutější oblastí rakouské monarchie.

První světová válka a české země

Světový konflikt, který vedl k zásadní politické proměně střední Evropy a umožnil vznik samostatného Československa.

Rakouské císařství

Souhrnný polooficiální název zemí pod dědičnou vládou habsbursko-lotrinské dynastie, používaný v letech 1804–1867.

Rakousko-Uhersko

Monarchistické soustátí pod vládou habsburské dynastie existující v letech 1867–1918. Český národ byl nucen v jeho rámci neustále bojovat o svá práva, zároveň však zažil období bouřlivého hospodářského a kulturního rozvoje.

Revoluce let 1848–1849 v českých zemích

Politický i vojenský boj obyvatel Rakouského císařství v letech 1848–1849 usilující o zásadní politickou i sociální reformu monarchie, v němž vůbec poprvé vystoupilo jako politický činitel i české národní hnutí.

Rožmberkové

Ve středověku a raném novověku přední český šlechtický rod. Páni z Rožmberka byli vlastníky největšího panství v českých zemích a svou mocí a bohatstvím často konkurovali samotným českým králům.

Rudolf II.

Český král v letech 1576–611, uherský král v letech 1576–1608 a římský císař mezi lety 1576–1612. Jeho vláda, charakteristická politickým úpadkem v kontrastu s mimořádným rozkvětem kultury a vědy, patří k nejznámějším obdobím českých dějin.

Doba rudolfinská

Období vlády českého krále a císaře Svaté říše římské Rudolfa II. Bývá označováno za jednu z vrcholných etap českých dějin, spojovanou s významnou podporou vědy, alchymie a umění.

Zobrazeno 41 - 60 záznamů
z celkového počtu 67

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.