Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Osvícenství (1740–1792) (4 záznamů)

Bitva u Kolína

Jedno z největších a nejdůležitějších střetnutí sedmileté války. Rakouská armáda pod vedením generála Dauna zde 18. 6. 1757 porazila pruské vojsko krále Fridricha II. a zažehnala tak nebezpečí pruské okupace Čech.

Josef II.

Český král a uherský král v letech 1780–1790, římský císař v letech 1765–1790. Jeden z nejvýznamnějších představitelů evropského osvícenství a velký reformátor, který se od základu pokusil změnit podobu habsburské monarchie.

Leopold II.

Český král, uherský král a římský císař v letech 1790–1792. Pokoušel se citlivějším způsobem pokračovat v reformách svého bratra Josefa II. Krátká doba, po kterou vládl, mu však nedovolila dovést vynaložené úsilí do konce.

Sedláci u Chlumce (dopadnout jak sedláci u Chlumce)

Přirovnání označující situaci, kdy se člověku něco naprosto nepovedlo, nebo dopadl natolik zle a nešťastně, že už hůře dopadnout nemohl. Váže se ke střetu mezi vzbouřenými sedláky a císařskou armádou 26. 3. 1775.

Zobrazeno 1 - 4 záznamů
z celkového počtu 4

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.