Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Michael Thonet

Známý podnikatel a průkopník v oblasti konstrukce a výroby nábytku. Založil firmu TON a je mj. autorem slavné židle č. 14. Jeho experimenty a výrobky z ohýbaného dřeva výrazně ovlivnily způsob výroby nábytku.

Tichá pošta

Zábavná skupinová hra, kterou zná téměř každé české dítě. Narážky na ni se objevují také v každodenních rozhovorech dospělých.

Tilak

Česká oděvní firma vyrábějící technické oblečení na sport z funkčních materiálů. Mezinárodní věhlas získala jejich módní značka Poutnik by Tilak, navržená studiem ACRONYM Errolsona Hugha.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Tismicích

Románský kostel v obci Tismice ve Středočeském kraji. Jedná se o ojedinělý příklad mimořádně zachovalé venkovské baziliky, který nemá v České republice obdoby. 

To byla doba her a malin nezralých

Hláška z francouzské divadelní hry Edmonda Rostanda Cyrano z Bergeracu (Cyrano de Bergerac).

Toleranční kostelíky

Protestantské sakrální stavby postavené mezi lety 1781 a 1861. Odrážely požadavky pouhé tolerance protestantské víry v habsburské monarchii, nesměly proto nést vnější prvky sakrální výzdoby a nesměly mít vstup z hlavní cesty.

Karel Toman

Básník, novinář a překladatel, vrcholný představitel posymbolistické básnické generace. Odmítal zajištěnou měšťanskou existenci ve prospěch nezávislého tvůrčího života.

Tomáš Berdych

Český tenista, držitel třinácti titulů na okruhu ATP Tour ve dvouhře a dvou titulů ze čtyřhry.Zahrál si semifinále French Open a též finále Wimbledonu (2010). 

 

Tomáš Dvořák

Český vícebojař, trojnásobný mistr světa v desetiboji, halový mistr Evropy v sedmiboji, bronzový olympijský medailista a bývalý držitel světového rekordu v desetiboji s výkonem 8 994 bodů.

Tomáš Skuhravý

Československý fotbalista, který na sebe upozornil celý svět výkony na MS 1990 v Itálii, a díky tomu získal angažmá v FC Janov. Svým bohémským způsobem života si výrazně zkrátil fotbalovou kariéru.

Václav Vladivoj Tomek

Historik a politik, zakladatel tradice odborné české městské historiografie a jeden z hlavních ideových protějšků Palackého koncepce českých dějin.

Tomki Němec

Přední český dokumentarista a fotoreportér, který byl v devadesátých letech 20. století osobním fotografem  Václava Havla.

TON

Nejstarší fungující továrna na ohýbání dřeva na světě.

TONAK

Světově proslulý český výrobce plstěných klobouků z Nového Jičína, navazující na tradici továrny rodiny Hückelů. Přední dodavatel kloboukových polotovarů pro firmy Borsalino a Stetson či návrháře Philipa Treacyho.

Tono Stano

Český a slovenský fotograf, který se proslavil zejména dynamickými černobílými akty a bořením zažitých klišé ve fotografii.

 

Jáchym Topol

Básník, prozaik, dramatik, autor písňových textů, novinář a překladatel mýtů severoamerických indiánů. Syn básníka a dramatika Josefa Topola. Výrazná postava českého undergroundu 80. let 20. století a jeden z nejosobitějších a nejvýraznějších současných českých prozaiků. Jeho romány byly přeloženy do několika cizích jazyků.

Josef Toufar

Římskokatolický kněz a hlavní aktér tzv. číhoštského zázraku, v jehož důsledku byl v roce 1950 umučen komunistickým režimem.

Toyen

Nejznámější česká malířka a grafička, představitelka evropského surrealismu, byla uznávaná i v zahraničí (Francie). Vyznačovala se bohémským stylem života a touhou po svobodě, kterou vyjadřovala mj. v obrazech se silným erotickým nábojem.

Tramping

Původní československý, především pak český životní styl, spjatý s pobytem v přírodě, resp. trampských osadách jako specifickém druhu rekreačních zařízení, trampskou hudbou, módou a tábořením. Řada trampských slangových výrazů v češtině zdomácněla.

 

Tramvaj Škoda 15T (ForCity Alfa)

Tříčlánková nízkopodlažní tramvaj, která se vyznačuje jedinečnou konstrukcí opatřenou čtyřmi otočnými podvozky. Ta umožňuje maximální využití prostoru pro cestující. Plně nízkopodlažním řešením se odlišuje od všech ostatních tramvají provozovaných v Česku.

 

Zobrazeno 1621 - 1640 záznamů
z celkového počtu 1879

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.