Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
To byla doba her a malin nezralých

To byla doba her a malin nezralých

Hláška z francouzské divadelní hry Edmonda Rostanda Cyrano z Bergeracu (Cyrano de Bergerac).


Podrobné informace

Hláška „To byla doba her a malin nezralých“ má původ v populární veršované divadelní hře francouzského dramatika Edmonda Rostanda Cyrano z Bergeracu, jež měla světovou premiéru v roce 1897. Již v roce 1898 ji do češtiny kongeniálně přeložil Jaroslav Vrchlický. O další překlad se pokusil František Hrubín, ale nemoc mu zabránila ho dokončit. V roce 1975 hru s využitím některých pasáží Vrchlického modernějším jazykem přeložil Jaroslav Pokorný. Překlad Jaroslava Vrchlického je však dodnes inscenován, a to i v postmoderních inscenacích. Hra byla několikrát zfilmována, inscenována v televizních i rozhlasových studiích.

Ze hry pochází několik hlášek, například „Svůj širák odhazuji v dál“ nebo „Já nosím v nitru svém své elegance květ“. Hláška „To byla doba her a malin nezralých“ pochází z posledního jednání této hry.

Hláškou „To byla doba her a malin nezralých“ komentuje především starší generace svou vlastní nebo i cizí vzpomínku na mládí či na události, které se odehrály před mnoha lety. Věta „To byla doba her a malin nezralých“ se stala i refrénem jedné písně Hany Zagorové a její citaci najdeme i v několika českých literárních dílech. Jmenuje se tak i televizní dokument o francouzském herci Gérardu Depardieuovi.

Použité zdroje
https://cs.wikipedia.org/wiki/Cyrano_z_Bergeracu_(divadeln%C3%AD_hra
https://www.radioteka.cz/detail/CRo_xml_11728840/Edmond-Rostand-Cyrano-z-Bergeracu
https://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/zagorova-hana/cas-nezralych-malin-14674

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.