Básník, prozaik, dramatik, autor písňových textů, novinář a překladatel mýtů severoamerických indiánů. Syn básníka a dramatika Josefa Topola. Výrazná postava českého undergroundu 80. let 20. století a jeden z nejosobitějších a nejvýraznějších současných českých prozaiků. Jeho romány byly přeloženy do několika cizích jazyků.
*4. 8. 1962 Praha
Jáchym Topol ukončil roku 1981 gymnázium v Praze-Radotíně, následující studium na střední škole nedokončil a začal se živit různými manuálními profesemi. V letech 1986–1990 pobíral invalidní důchod. Podílel se na práci několika samizdatových edic (Edice pro více, Mozková mrtvice a různých časopisů např. Jednou nohou, posléze přejmenovaného na Revolver revue). Po sametové revoluci působil v několika redakcích (časopis Sport, Respekt, Revolver revue, Lidové noviny). Nyní pracuje jako dramaturg Knihovny Václava Havla.
Jáchym Topol debutoval jako básník v samizdatovém Sborníku 79–1 a téhož roku začal psát texty pro hudební skupinu Psí vojáci. Pro autorovu tvorbu je typické kaleidoskopické řazení jednotlivých událostí, časté použití obecné češtiny včetně vulgarismů. V samizdatu byla uveřejněna jednoaktovka Poslední dny Párska (1980) a několik básnických sbírek, které později shrnul do knihy Miluju tě k zbláznění (1988). V dalším básnickém titulu V úterý bude válka (1992) se objevují typické generační rysy: pocit ohrožení, vypjatá citovost a zároveň agresivita mluvčího. Lyrický subjekt se staví do role vyvržence a znuděného diváka každodenního života. Velkým úspěchem byl Topolův román Sestra (1994) s hlavním tématem dobrodružného života skupinky mladých lidí v Praze po roce 1989, podle autorovy úpravy románu vznikl i celovečerní film. Následující kniha Anděl (1995) představuje cestu do hloubek fikčního Smíchova, na jejíž motivy natočil režisér Karel Michálek snímek Anděl Exit (2000). Převyprávění mýtů severoamerických indiánů vydal Jáchym Topol v knize Trnová dívka (1997). Za svůj poslední román Citlivý člověk (2017) obdržel Státní cenu za literaturu.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.