Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Elektrika

V mluvě starších Pražanů označení pro tramvaj.

Alois Eliáš

Československý generál, účastník protirakouského i protinacistického odboje, předseda protektorátní vlády. Za svou spolupráci s československým odbojem byl nacisty popraven.

Barbora Markéta Eliášová

Česká cestovatelka, spisovatelka a učitelka, která jako první Češka na počátku 20. století objela celý svět.

Emauzy (klášter Na Slovanech)

Benediktinský klášter, založený Karlem IV. na Novém Městě pražském. Proslavil se především jako středisko slovanské církevní vzdělanosti a umění a náleží k vynikajícím ukázkám architektury a umění Karlovy doby.

Emila Medková

Surrealistická fotografka druhé poloviny 20. st., která částečně tvořila se svým manželem, malířem Mikulášem Medkem.

Endemity Čech

Organismy, které se přirozeně vyskytují jen na území Česka, případně zasahující svým výskytem do přilehlých oblastí Moravy. Mnoho českých endemitů patří ke glaciálním reliktům a má hybridní původ.

Endemity Moravy

Organismy vyskytující se přirozeně jen na území Moravy, východní části České republiky, která je podobně jako Čechy domovem mnoha jedinečných taxonů rostlin a živočichů.

Endemity Vysokých Sudet

Organismy vyskytující se v horách na severu České republiky. Vysoké Sudety (známé také pod názvem Krkonošsko-jesenická subprovincie) zahrnují pohoří Krkonoše, Hrubý Jeseník a Králický Sněžník a jsou oblastí České republiky s nejvyšším počtem endemických taxonů. Ty patří ke glaciálním reliktům.

Energetika v České republice

Česká republika je jedním z nejvíce energeticky nezávislých států v EU.

Antonín Engel

Český architekt, urbanista a vysokoškolský pedagog první poloviny 20. století, autor projektu podolské vodárny v Praze, Vítězného náměstí a vysokoškolských budov v pražských Dejvicích.

Kateřina Englichová

Harfistka, která patří k výrazným osobnostem českého interpretačního umění. Koncertuje a vede mistrovské harfové interpretační kurzy po celém světě, zasedá v mezinárodních porotách.

 

Ententýky

Jedno z nejrozšířenějších českých rozpočítadel, které zná téměř každé české dítě. Narážky na něj se objevují také v běžném rozhovoru dospělých.

Enyky benyky

Jedno z nejběžnějších a nejtajemnějších českých rozpočítadel, založené na výrazném a pravidelném rytmu.

Karel Jaromír Erben

Spisovatel, básník, překladatel a sběratel českých lidových písní a pohádek, významný představitel českého literárního biedermeieru, nejvíce se proslavil jako autor sbírky Kytice z pověstí národních (1853).

ETA

Největší výrobce domácích elektrických spotřebičů v České republice. Každá česká rodina vlastní v průměru alespoň jeden výrobek této společnosti.

Eva Fuková

Americká fotografka českého původu s akademickým malířským vzděláním. Proslavily ji zejména velkoformátové koláže.

Českobratrská církev evangelická v českých zemích

Druhá největší církev a největší protestantská církev v České republice. Vznikla sloučením evangelických církví helvetského a augsburského vyznání.

Evangelikální hnutí v českých zemích

Hnutí navazující v českých zemích na působení především americké misie v 19. století. Většina evangelikálních církví je v ČR sdružena v České evangelikální alianci.

 

Evektor SportStar a EuroStar

Moderní letadlo určené pro aerokluby a letecké školy. Letouny společnosti Evektor jsou kombinací vynikajících letových vlastností, nízkých provozních nákladů, moderního designu a dostupné ceny.

Pavilon restaurace EXPO 58

Pavilon restaurace pro světovou výstavu EXPO 58 v Bruselu, jenž se stal symbolem vyspělosti poválečné československé architektury a po své instalaci v Letenských sadech jednou z nejviditelnějších pražských staveb.

Zobrazeno 381 - 400 záznamů
z celkového počtu 1879

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.