*4. 5. 1879 Poděbrady – †12. 10. 1958 Praha
Antonín Engel studoval architekturu na české technice (dnes ČVUT) u Jana Kouly a na německé technice u Josefa Zítka, kde pak absolvoval. Ve svých studiích pokračoval na vídeňské Akademii výtvarných umění u Otto Wagnera, podnikl stipendijní cestu do Itálie. Po návratu do Prahy začal provozovat vlastní ateliér, dlouhodobě vyučoval na státní průmyslové škole v Praze. Roku 1922 se stal profesorem urbanismu a novodobé architektury na ČVUT, zde byl posléze zvolen rektorem. Engel vedl rovněž aktivní vědeckou a publikační činnost a přispíval do mnoha odborných i popularizujících časopisů. V letech 1920–1925 pracoval pro Státní regulační komisi pro Velkou Prahu, kde se věnoval urbanistickým plánům pro rostoucí hlavní město.
Byl autorem řady významných technických a veřejných budov. Engelova tvorba byla ovlivněna Wagnerovým dílem, novorenesancí a novoklasicismem. Jeho projekty, na svou dobu takřka konzervativní, zůstaly nedotčeny vlivy moderní architektury, jsou nicméně pečlivě promyšlené, logicky a jasně provedené, geometricky jednoznačné a monumentální. K jeho nejznámějším projektům patří zdymadlo s vodní elektrárnou v Poděbradech, projekt Vítězného náměstí, budovy dnešního ČVUT a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) v pražských Dejvicích (společně se Severínem Ondřejem), ministerstvo železnic (později ministerstvo dopravy), vodárna a filtrační stanice v Podolí (vše v Praze).
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.