Pozoruhodná pražská stavba provedená ve stylu rondokubismu, historické sídlo legendárního divadla Laterna magika.
Areál bývalého středověkého kláštera v Praze, zvaného také Na Františku, ve kterém se nachází jedny z nejstarších gotických staveb na našem území. Patřil k nejvýznamnějším českým klášterům v období přemyslovských králů.
Archeologické muzeum umístěné v obci Pavlov, které se vyznačuje moderním vzhledem a unikátně provedeným architektonickým řešením výstavního prostoru.
Druh renesančního zámku charakteristický pro české země, který je zároveň jedním z nejzajímavějších útvarů středoevropské architektury 16. a počátku 17. století.
Pražská funkcionalistická vilová kolonie z první poloviny 20. století, ze šesti evropských kolonií moderního bydlení nejlépe zachovaná. Byla zapsána na seznam významných památek s označením Evropské dědictví.
Nejvyšší budova v Československu meziválečné doby. Patří mezi osm nejvýznamnějších památek české architektury 20. století.
Románská trojlodní bazilika na Pražském hradě, jedna z mála velkých reprezentativních staveb knížecích Čech dochovaných do současnosti.
Český architekt první poloviny 20. století, čelný představitel secese a novoklasicismu, autor řady veřejných budov.
Dvorní architekt krále Vladislava II. Jagellonského, Ludvíka Jagellonského a Ferdinanda I. V Čechách stavěl reprezentativní církevní i světské stavby a vojenské stavby, které náleží k architektonicky nejhodnotnějším dílům pozdního středověku ve střední Evropě.
Monumentální novorenesanční stavba vysoké umělecké kvality od významného vídeňského architekta Theophila Hansena, která se stala historickým místem oznámení vzniku Československé republiky roku 1918.
Prostor původně určený česky mluvícím kazatelům. Proslavila se především jako působiště českého reformátora Jana Husa.
Zřícenina raně gotického hradu, zhruba 6 km od města Doksy. Patří k nejvýznamnějším českým středověkým památkám a předním ukázkám středoevropského hradního stavitelství 13. století.
Vodní tvrz, přestavěná na hrad a později zámek ve stejnojmenném městě v jižních Čechách. Je jedním z mála zachovaných vodních sídel v Čechách a vynikající ukázkou pozdně gotické aristokratické rezidence.
Hrad v Olomouckém kraji, přibližně 30 km severozápadně od Olomouce. Pro svůj romantický vzhled, vzešlý z přestavby z konce 19. století je jedním z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších hradů v České republice.
Označení pro drobné sakrální památky v krajině. Mají podobu sloupu nesoucího reliéf či drobný obraz s náboženským výjevem.
Rozsahem největší hřbitov na území města Brna. Kulturně významné místo posledního odpočinku řady osobností spojených s uměleckým a intelektuálním životem Moravy. Architektonicky významné memento brněnského meziválečného funkcionalismu.
Zámek ve stejnojmenném městě; náleží k nejvýznamnějším památkám českého Slezska. V jeho architektuře se ojedinělým způsobem snoubí prvky severské renesance a pozdního baroka.
Nejstarší český mužský klášter a v současné podobě jedna z předních památek české vrcholně barokní architektury. Nachází se v pražské čtvrti Břevnov a je hlavním sídlem benediktinského řádu v Čechách.
Vrcholně barokní zámek ve stylu italské barokní vily, jehož součástí je jedna z nejcennějších zámeckých zahrad v Česku. Nachází ve stejnojmenné obci v Jihomoravském kraji.
Český funkcionalistický architekt, jenž je znám především jako autor nové podoby věží Emauzského kláštera.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.