Jedna z nejtypičtějších forem bytové výstavby v socialistickém Československu (1948–1989). V panelových domech dodnes bydlí více než čtvrtina obyvatel České republiky.
Mimořádně zachovalý hrad u městysu Nedvědice na východním okraji Českomoravské vrchoviny. Patří mezi největší a nejcennější hrady na Moravě.
Architekt, stavitel a sochař působící převážně v Čechách. Jeden z nejvýznamnějších představitelů evropské vrcholné gotiky, známý mimo jiné jako stavitel pražské katedrály sv. Víta a Karlova mostu.
Slovinský architekt, urbanista a designér, který dlouhodobě působil v Praze a významným způsobem ovlivnil vzhled Pražského hradu.
Český architekt, kreslíř a urbanista období novorenesance a secese, autor významných veřejných staveb v Praze.
Středověký klášter v obci Předklášteří, zhruba 2 km od města Tišnov. Jedná se o jednu z nejstarších a zároveň architektonicky nejhodnotnějších památek rané gotiky v České republice.
Poutní kostel u města Žďár nad Sázavou v kraji Vysočina, zapsaný na seznamu památek světového kulturního dědictví UNESCO. Výjimečná rozmanitost tvarů a nepřeberné množství skrytých významů z něj činí jedno z mistrovských děl evropské barokní architektury.
Český architekt a autor významných veřejných budov v Praze, například Nové scény Národního divadla nebo dnešní Nové budovy Národního muzea (dříve budova Federálního shromáždění).
Historicky a kulturně významný hradní komplex, chráněný UNESCO. Svou rozlohou, architektonickou skladbou a stářím patří k nejvýznamnějším hradním areálům v Evropě a jako sídlo prezidenta je důležitým reprezentativním objektem.
Impozantní secesní stavba v pražských Holešovicích. V prostorách paláce probíhají výstavy, koncerty, módní přehlídky apod.
Nevelké kostely kruhového půdorysu, typické pro architekturu českého knížectví v 9.–12. století.
Zřícenina románského hradu nad stejnojmenným městem v západních Čechách přibližně 10 km od hranic s Německem. Je nejstarším kamenným hradem na území České republiky.
Unikátní komplex dřevěných staveb v lidovém slohu podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče v Moravskoslezských Beskydech.
Největší hradní zřícenina v Čechách, nacházející se ve stejnojmenném městě v Plzeňském kraji. Je významná zejména díky svému silnému opevnění, které na konci středověku patřilo k nejprogresivnějším v zemi.
Český architekt a designér, který se významným způsobem podílel na obnově Pražského hradu.
Předrománský kostel a zbytky přemyslovského hradiště nedaleko severozápadního okraje Prahy a jedno z důležitých mocenských center z doby počátku existence českého státu. Rotunda svatého Petra a Pavla je nejstarší dosud stojící stavbou na území České republiky.
Románská rotunda z 11.–12. století, nacházející se v areálu přemyslovského hradu ve Znojmě. Díky svým unikátním nástěnným malbám patří k nejvýznamnějším středověkým památkám v České republice.
Raně barokní zámek ve stejnojmenném městě v Ústeckém kraji, který se dochoval v téměř původní podobě. Bývá uváděn jako čtvrtý největší zámek na území České republiky.
Jedna z nejvýznamnějších pražských veřejných budov, dílo předních českých umělců 19. století, ve kterém se v současnosti nachází významná galerie a koná se např. hudební festival Pražské jaro.
Bývalý benediktinský klášter v městečku Sázava ve středních Čechách, známý především jako centrum staroslověnského písemnictví a cyrilometodějské kulturní tradice v Čechách.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.