Český architekt, kreslíř a urbanista období novorenesance a secese, autor významných veřejných staveb v Praze.
*24. 5. 1859 Enns/Enže u Lince, Rakouské císařství (dnešní Rakousko) – †30. 4. 1931 Praha
Osvald Polívka studoval architekturu u Josefa Zítka na německé technice (dnes ČVUT). Od roku 1890 provozoval vlastní projekční kancelář. Jeho veřejné budovy významně ovlivňují dnešní vzhled Prahy.
Polívkova počáteční tvorba, např. Pražská městská spořitelna v Rytířské ulici nebo činžovní domy v Jenštejnské ulici (1895), byla ovlivněna novorenesancí Antonína Wiehla, s nímž často spolupracoval. Inspiraci vídeňskou secesí s florálními a zoomorfními prvky prozrazuje palác Topičova nakladatelství na Národní třídě (1906–1908). K jeho významným dílům patří Zemská banka Na Příkopě, palác Pražské městské pojišťovny na Staroměstském náměstí, obchodní dům U Nováků ve Vodičkově ulici či Nová radnice na Mariánském náměstí. Nejviditelnější pražskou stavbou Osvalda Polívky je Obecní dům v Praze, který navrhl a realizoval ve spolupráci s Antonínem Balšánkem v letech 1905–1912 v duchu secese ovlivněné francouzskými novobarokními vzory. Na výzdobě budov spolupracoval s předními českými výtvarníky, např. Ladislavem Šalounem, Stanislavem Suchardou, Maxem Švabinským, Janem Preislerem.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.