Český architekt a autor významných veřejných budov v Praze, například Nové scény Národního divadla nebo dnešní Nové budovy Národního muzea (dříve budova Federálního shromáždění).
*24. 8. 1923 Kroměříž – †31. 5. 2001 Praha
Karel Prager absolvoval Vyšší průmyslovou školu v Brně, poté získával praxi ve stavební firmě a po válce se přihlásil na fakultu architektury Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT). Po studiích byl zaměstnán ve státní projekční organizaci Stavoprojekt. Roku 1967 se stal spoluzakladatelem Sdružení projektových ateliérů a dlouhodobým ředitelem Ateliéru Gama. Byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes a Svazu českých architektů. V roce 2000 obdržel cenu za celoživotní dílo a přínos architektuře od Obce architektů, v roce 2011 mu byla posmrtně udělena pocta České komory architektů.
Prager ve své tvorbě přijímal aktuální podněty světové architektury, pozdní moderny a brutalismu, jeho stavby vynikají originálním architektonickým a konstrukčním řešením. Měl mimořádný smysl pro monumentalitu moderní formy. Ve svých návrzích používal ocelové konstrukce a sklo, kladl důraz na komplexnost řešení objektu a hledal nové tvary, materiály a konstrukční řešení. Jednou z jeho prvních realizací byla budova Výzkumného ústavu makromolekulární chemie Československé akademie věd (ČSAV) v pražském Břevnově, která byla v Československu první budovou se zavěšenou fasádou a dnes je na seznamu kulturních památek. Jeho nejvýznamnějšími projekty jsou budova bývalého Federálního shromáždění (dnešní Nová budova Národního muzea), Nová scéna Národního divadla a také Komerční banka na Smíchově (vše v Praze). Tyto stavby, stejně jako další Pragerovy projekty, vzbudily velkou pozornost veřejnosti i odborníků, přičemž často tato reakce byla spíše negativní a odsuzující. Architekt byl rovněž pejorativně označován jako umělec socialismu, jeho díla však vykazují kvalitní architektonický koncept. Architektova tvorba začíná být doceňována teprve v posledních letech.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.