Předrománský kostel a zbytky přemyslovského hradiště nedaleko severozápadního okraje Prahy a jedno z důležitých mocenských center z doby počátku existence českého státu. Rotunda svatého Petra a Pavla je nejstarší dosud stojící stavbou na území České republiky.
Hradiště Budeč měl podle pověsti založit mytický kníže Krok, ve skutečnosti je však jeho počátek kladen až do poslední třetiny 9. století. Postupně byly v jeho areálu postaveny dva kostely, knížecí dvorec a větší počet dřevěných obytných a hospodářských staveb. Na počátku vlády Boleslava I. (30. léta 10. století) byla Budeč vypálena a její význam pomalu upadal. Ve druhé polovině 12. století nakonec jako hradiště zcela zanikla.
Z kdysi početných hradištních staveb se do dnešních dnů zachovaly pouze části zemních valů a rotunda sv. Petra a Pavla postavená během vlády knížete Spytihněva I. v letech 894–915. Jedná se v jádru o nejstarší dosud stojící stavbu v České republice. Velkomoravské kostely byly ještě o několik desetiletí starší, dnes se z nich však dochovaly pouze základy, stejně jako z rotund na přemyslovských hradištích v Praze a na Levém Hradci. Ve 12. století byla k rotundě připojena románská hranolová věž a v 16. století byl namísto původní apsidy vybudován pravoúhlý presbytář se sakristií.
Budeč a s ní spojené legendy o starých Přemyslovcích byly v 19. století oblíbeným námětem vlastenecky založených básníků. Například Julius Zeyer jí v rámci cyklu Vyšehrad věnoval báseň Zelený vítěz a do jubilejního sborníku, vydaného k tisíciletému výročí založení rotundy, napsal oslavnou báseň Jaroslav Vrchlický. S oblibou byla vyzdvihována tzv. budečská škola, které měla být podle kronikáře Václava Hájka z Libočan jedním z center české vzdělanosti, kde se měl latinsky učit i sv. Václav. Tuto představu přejal například Bedřich Smetana v opeře Libuše, kde školu spolu s kněžnou navštěvuje i Přemysl Oráč. Podle nejstarších legend a středověkých vyobrazení je ale pravděpodobnější, že se Václav na Budči pouze vzdělával u místního kněze a představa o slavné škole tak spíše vznikla Hájkovým nepochopením středověkých reálií.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.