Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Brněnská přehrada

Architektonicky, vodohospodářsky a energeticky významné vodárenské dílo. 

Brněnský hřbitov (Ústřední hřbitov města Brna)

Rozsahem největší hřbitov na území města Brna. Kulturně významné místo posledního odpočinku řady osobností spojených s uměleckým a intelektuálním životem Moravy. Architektonicky významné memento brněnského meziválečného funkcionalismu.

Brno

Krajské město na jihu Moravy, sídlo Jihomoravského kraje, druhé největší město České republiky, centrum a historické hlavní město Moravy, sídlo univerzit a řady institucí. Má téměř 381 tisíc obyvatel. Zachovalo si množství cenných památek včetně funkcionalistické vily Tugendhat, zapsané do seznamu UNESCO.

Vlastimil Brodský

Slavný český divadelní, filmový, rozhlasový, televizní herec a dabér, známý i v zahraničí. Proslavil se jako představitel ostýchavých, antihrdinských, zasněných a melancholických postav, ale také jako vypravěč rozhlasových pohádek.

Ferdinand Maxmilián Brokoff

Český sochař a řezbář, jedna z nejtalentovanějších osobností českého sochařství období vrcholného baroka. Svou tvorbou ovlivnil především barokní vzhled hlavního města Prahy a inspiroval následující generace významných českých sochařů.

Broumov

Historické město se 7 400 obyvateli v severovýchodních Čechách v Broumovském výběžku, poblíž hranic s Polskem. Je známé především monumentálním barokním benediktinským klášterem, nejstarším dřevěným kostelem ve střední Evropě a pískovcovými skalními městy v okolí.

Václav Brožík

Jeden z nejznámějších českých malířů v Evropě konce 19. století, oficiální malíř Rakouska-Uherska a člen generace Národního divadla. Proslavil se historickou malbou a portréty.

Zámek Bruntál

Zámek ve stejnojmenném městě; náleží k  nejvýznamnějším památkám českého Slezska. V jeho architektuře se ojedinělým způsobem snoubí prvky severské renesance a pozdního baroka.

Bruselský styl

Nová vlna československého designu a užitého umění spjatá s úspěchem na světové výstavě Expo 1958 v Bruselu. Tento styl ilustruje proměnu životního stylu 50. a 60. let 20. století.

Břetislav I.

Český kníže v letech 1034–1055, který byl pro svou udatnost nazýván „český Achilles“. Patří k nejvýznamnějším reformátorům raně středověkého českého státu.

Břetislav II.

Český kníže v letech 1092–1100, první ze čtyř synů Vratislava II., kteří v následujících desetiletích usedli na knížecí stolec.

Břevnovský klášter

Nejstarší český mužský klášter a v současné podobě jedna z předních památek české vrcholně barokní architektury. Nachází se v pražské čtvrti Břevnov a je hlavním sídlem benediktinského řádu v Čechách.

Otokar Březina

Básník a spisovatel, výrazný představitel českého symbolismu. Svou tvorbou ovlivnil vývoj české poezie ve 20. století.

Budějovický Budvar

Světově známý český pivovar. Patří k největším vývozcům piva v České republice.

Budhismus, hinduismus a čínská náboženství v českých zemích

Náboženství těšící se v české republice mezi širokou veřejností živému zájmu, často ovšem spíše v rovině výběru některých jeho prvků vedoucích ke zdravému životnímu stylu, bez hlubšího náboženského obsahu.

Budyšínský rukopis

Sborník polemických skladeb namířených proti Zikmundovi Lucemburskému z 15. století, jenž si svůj název vysloužil podle německého Budyšína, kde byl nalezen.

Zámek Buchlovice

Vrcholně barokní zámek ve stylu italské barokní vily, jehož součástí je jedna z nejcennějších zámeckých zahrad v Česku. Nachází ve stejnojmenné obci v Jihomoravském kraji.

Vlasta Burian

Divadelní a filmový herec, komik, mim, imitátor, zpěvák, spisovatel, divadelní ředitel, podnikatel a sportovec, známý i v zahraničí. Jeden z nejslavnějších a nejoblíbenějších českých prvorepublikových herců, přezdívaný také „král komiků“.

Zdeněk Burian

Významný malíř a velmi plodný ilustrátor 20. století, jenž svými kresbami opatřil stovky dobrodružných knih a stal se přední osobností paleoartu.

František Burian

Český lékař a průkopník v oblasti plastické chirurgie. Československo se v roce 1932 stalo díky němu první zemí na světě, kde byla plastická chirurgie uznána jako samostatný obor.

Zobrazeno 161 - 180 záznamů
z celkového počtu 1879

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.