Sborník polemických skladeb namířených proti Zikmundovi Lucemburskému z 15. století, jenž si svůj název vysloužil podle německého Budyšína, kde byl nalezen.
asi 1420
Budyšínský rukopis je sborník polemických básní a prozaických skladeb, odrážející události roku 1420: Zikmundovu porážku na Vítkově, vyhlášení Čtyř artikulů a založení Tábora. Obsahuje skladby Žaloba Koruny české, Porok Koruny české a Hádání Prahy s Kutnou Horou. Žaloba Koruny české a Porok (tj. pokárání) Koruny české jsou ostrá napadení krále Zikmunda a kostnického koncilu, Hádání Prahy s Kutnou Horou představuje spor husitství a katolictví, vedený před Kristovou soudnou stolicí personifikovanými městy – husitskou Prahou, „ženu krásnú bez ohavy, jasných očí, múdré řeči“, a katolickou Kutnou Horou, „ženkú pohrbilú“, jež šilhajíc a hledíc k zemi, šišlá „řečí ulyzavú“, řečí plnou úšklebků.
Jméno autora básní zapsaných v tzv. Budyšínském rukopisu dodnes stále neznáme, pokusy některých historiků ztotožnit ho s Vavřincem z Březové se ukázaly mylné. Autor v textu vystupuje jako představitel pražského radikálního husitství. Přestože však promlouvá jménem Prahy, má názorově blízko k táboritům, nikoli k oficiální kališnické Praze té doby. Básník se opírá v argumentaci o Starý zákon, obhajuje táborskou ideologii. Efektně pracuje se slovesnými prostředky, které byly v české literatuře vypracovány ještě latinskou rétorikou, ale v průběhu 14. století již zdomácněly. Mezi ně patří mimo jiné slovní hříčky, básnické etymologie či zvukomalba.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.