14.–15. století
Literární produkce doby husitské je značně zasažena náboženským, sociálním a politickým děním v zemi. Dominantou literárního procesu se stává próza; jejím nejběžnějším útvarem je náboženský traktát a postila (tj. sbírka kázání). Básnictví slouží v první řadě nábožensko-politickým potřebám a přibližuje se spolu s prózou pólu praktického sdělovacího jazyka. Jeho nejvlastnějšími doménami jsou náboženská a časová poezie, jeho nejproduktivnějším útvarem je duchovní píseň. Na počátku 15. století zastiňuje ostatní literární dění obrovitým, rychle vznikajícím a nesmírně vlivným teologickým dílem Jan Hus. Po husitských válkách se zájem literárního publika vrací k literárnímu bohatství doby lucemburské: svědčí o tom množství opisů starších básnických i prozaických děl.
Sborník polemických skladeb namířených proti Zikmundovi Lucemburskému z 15. století, jenž si svůj název vysloužil podle německého Budyšína, kde byl nalezen.
Středověký kazatel, náboženský myslitel a pedagog. Usiloval o nápravu církve a byl za své názory upálen. Jeho učení je považováno za jeden z prvních kroků ke vzniku evropské reformace.
Sbírka duchovních písní v latině a češtině z 15. století; dnes nejdůležitějším zdrojem poznání husitské bohoslužby a husitských písní.
Veršovaná obrana českého katolictví, které dal její první vydavatel František Palacký název Václav, Havel a Tábor čili Rozmlouvání o Čechách roku 1424. Vznikla pravděpodobně kolem roku 1424.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.