Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Hotel Thermal

Jedna z nejznámějších brutalistických staveb postavená dle návrhu architektů Vladimíra a Věry Machoninových. Komplex slouží jako hlavní místo konání Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Hotovky

Hotová jídla připravená k okamžitému servírování v restauraci nebo v domácích podmínkách.

Houbaření

Oblíbený tradiční koníček. Houby se hledají, sbírají, zpracovávají pro kuchyni, především pro potěšení a relaxaci, nikoli kvůli nutnosti obstarání obživy, i když představují vítané zpestření českého jídelníčku. Obvykle jde o aktivitu plánovanou a cílenou, lidé chodí do lesa vybaveni košíky a dalšími pomůckami a lesy prohledávají opravdu důkladně.

Houbový kuba

Tradiční české vánoční jídlo ze sušených hub, krup, slaniny, cibule a koření.

 

 

Houby v české kuchyni

Houby jsou jednou z nejoblíbenějších surovin české kuchyně, protože jejich sbírání (houbaření) patří k častým víkendovým kratochvílím českých rodin.

Houby jako řízek

Houby smažené v trojobalu jako řízek patří k oblíbeným pochoutkám české kuchyně. 

Hovorové germanismy

Slova v hovorové řeči pocházející z němčiny či přejatá z jiných jazyků prostřednictvím němčiny. V dvojici s českým synonymem dnes často představují variantu s expresivním příznakem (flaška, furt, ksicht vs. láhev, pořád, obličej).

Bohumil Hrabal

Jeden z nejznámějších a nejpřekládanějších českých spisovatelů, mnohá z jeho děl jsou zfilmována. Hrabalovy texty, které zachycují především lidskou každodennost, zcela ignorovaly dobově  platné zákony socialistického realismu.

Hradec Králové

Krajské město ve východních Čechách, sídlo Královéhradeckého kraje. Má 93 000 obyvatel a v minulosti býval věnným městem českých královen. Hodnotné je historické jádro i rozsáhlé čtvrti elegantní meziválečné architektury mj. od Jana Kotěry a Josefa Gočára. Přezdívá se mu salon republiky.

Hradišťan

Umělecký soubor vycházející z tradic moravské cimbálové hudby, jehož ústřední postavou je Jiří Pavlica. Je znám jak prací s lidovými motivy, tak i vlastní tvorbou, zhudebněnými texty Jana Skácela či spoluprací s interprety na scéně world music.

Hradlový most u Modravy

Sedmdesát dva metrů dlouhý unikátní most přes řeku Vydru. Představuje repliku 800 let starého mostu.

Hradská soustava

Správní systém českého státu od 10. do první poloviny 13. století tvořený soustavou knížecích hradů. Obdobná forma správy existovala i v Uhrách a Polsku.

Hranické viadukty

Viadukty v Hranicích na Moravě představují součást Severních drah císaře Ferdinanda a patří k nejdelším v České republice

Aleš Hrdlička

 

Světoznámý český lékař a antropolog, většinu života prožil v USA, ale vždy byl českým vlastencem a mecenášem antropologického výzkumu v Československu.

František Hrubín

Básník přírodní a milostné lyriky, prozaik, dramatik a překladatel z francouzštiny. Představuje jednoho z nejznámějších českých autorů dětské poezie 20. století.

Rudolf Hrušínský

Divadelní, filmový, televizní a rozhlasový herec, dabér, recitátor, režisér. Jedna z nejoblíbenějších a nejvýraznějších osobností českého divadla a filmu.

Jan Hřebejk

Jeden z komerčně nejúspěšnějších českých režisérů současnosti. Věnuje se režii filmové, televizní i divadelní. Natáčí divácky oblíbené filmy, které se vyznačují charakteristickým humorem, nadsázkou a parodováním komunistického režimu.

Karel Hubáček

Jeden z nejvýznamnějších českých architektů poválečného období, zakladatel Sdružení inženýrů a architektů (SIAL) v Liberci, autor televizního vysílače a hotelu Ještěd, držitel Perretovy ceny.

Hudba v Čechách 17.–18. stol.

Čechy daly světu v 17.–18. stol. slavné hudebníky. Někteří z nich zůstali v rodné zemi, velká část po bitvě na Bílé hoře odjela do ciziny. V době vrcholného baroka se na českém venkově začíná rozvíjet velice zajímavý hudební žánr s vánoční tematikou – česká pastorela. Nejznámější a oblíbenou českou pastorální mší je Missa solemnis festis Nativitatis (Česká mše vánoční) Jana Jakuba Ryby.

Hudba za doby císaře Rudolfa II. v zemích Koruny české

Zlatým věkem vědy, literatury, výtvarného umění, ale především hudby se stala pro Prahu doba vlády císaře Rudolfa II. Rudolfínská Praha byla důležitým centrem a jedním z nejvýznamnějších středisek evropské kultury v renesanční Evropě. S nástupem Habsburků na český trůn (1526) začala kultura v zemích Koruny české přijímat impulzy z celé Evropy.

Zobrazeno 541 - 560 záznamů
z celkového počtu 1880

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.