Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Hotel Thermal

Hotel Thermal

Jedna z nejznámějších brutalistických staveb postavená dle návrhu architektů Vladimíra a Věry Machoninových. Komplex slouží jako hlavní místo konání Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.


Hotel Thermal – Autor: cs:ŠJů, licence CC BY-SA 3.0 https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hotel_Thermal_1.jpg
Podrobné informace

dokončení stavby 1976

 

Hotel Thermal se nachází v centru lázeňského města Karlovy Vary v přímém sousedství lázeňské zóny. Původně se na tomto místě nacházely secesní domy z 19. století. Rozsáhlý komplex si vyžádal demolici téměř 30 domů včetně budovy školy. Ve veřejné soutěži na návrh komplexu zvítězili významní představitelé brutalistického architektonického stylu, manželé Věra a Vladimír Machoninovi. Výstavba byla realizována v letech 1967–1976. Komplex byl od počátku zamýšlen jako velké kongresové centrum spojené s hotelem. V 90. letech se mluvilo o možném zbourání stavby, která je stále v majetku státu. Roku 2019 byla však zahájena rozsáhlá rekonstrukce. Historici umění poukazují na ohrožení unikátní stavby a uvažují o jejím zařazení na seznam kulturních památek.

Komplex hotelu Thermal má několik částí – šestnáctipodlažní budovu hotelu, mohutnou podnož zakončenou tělesem na kruhovém půdoryse, kde jsou umístěny společenské prostory a hlavní sál. Nedílnou součástí komplexu je také 50metrový termální venkovní bazén. Součástí hlavní budovy je rovněž restaurace, kavárna, kasino a obchodní pasáž. V suterénu se nachází parkoviště a garáže. Komplex nabízí jedno z největších kongresových center v České republice, disponuje velkým sálem a dalšími konferenčními místnostmi, projekčními síněmi a salonky. Po svém dokončení se hotel stal dějištěm Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, konají se zde důležité ceremoniály a je zde předávána hlavní cena, Křišťálový glóbus.

Použité zdroje
Machoninová-Větrovská, Věra, Směták, Pavel, ed. a Pučerová, Klára, ed. 60'/70': Věra a Vladimír Machoninovi = Věra and Vladimír Machonin: [Galerie Jaroslava Fragnera 22/12/2010-30/01/2011]. Praha: Galerie Jaroslava Fragnera, 2010. 125 s. ISBN 978-80-904484-1-4.
https://www.thermal.cz/cs/
https://vikend.ihned.cz/architektura/c1-64075010-karlovy-vary-podporily-zapsani-hotelu-thermal-mezi-pamatky-boji-se-necitlivych-zasahu
https://www.gjf.cz/archiv/vera-a-vladimir-machoninovi-60-70/
https://www.archiweb.cz/n/domaci/hotel-thermal-se-pripravuje-na-rekonstrukci-bude-postupna

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.