Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Hranické viadukty

Hranické viadukty

Viadukty v Hranicích na Moravě představují součást Severních drah císaře Ferdinanda a patří k nejdelším v České republice


Autor: Veronika Frňková / CC BY-SA, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hranice,_viadukt,_leden_2013_(2).JPG
Podrobné informace

Na východě Moravy se nachází unikátní památka, soubor tří železničních mostů – cihlového, kamenného a betonového, které dohromady tvoří délku 448,5 metrů a patří k nejdelším v České republice.

První, cihlový viadukt byl postaven roku 1844 na budované jednokolejné trati spojující Vídeň s Haličí a je tvořen 32 polokruhovými cihlovými klenbami. Růst dopravy si vyžádal rozšíření železnice o další kolej a stavbu druhého viaduktu. V roce 1872 tak byl vybudován most kamenný, a stejně jako první viadukt s 32 oblouky. Stavba nejmladšího, betonového viaduktu začala v roce 1910, kvůli první světové válce však byla přerušena a pokračovala opět až před začátkem druhé světové války v letech 1936–1937.

V průběhu stavby prvních dvou viaduktů zahynulo přes 20 dělníků, na stavbě třetího viaduktu se zase podílelo i 2000 italských zajatců. Během druhé světové války se viadukty staly terčem bombardování, záměru nacistů vyhodit je při ústupu do povětří však nakonec unikly. V roce 1959 byla železniční trať elektrifikována a počátkem 21. století proběhla rekonstrukce nejstaršího viaduktu. Od roku 2007 jsou všechny tři viadukty prohlášeny za kulturní památku České republiky. 

Použité zdroje
ŠÍROVÁ-MOTYČKOVÁ, Kamila a ŠÍR, Jiří. Technické památky České republiky: mosty, železnice, přehrady, elektrárny, mlýny, opevnění, sklárny, doly a další. 1. vyd. Olomouc: Rubico, 2012. 206 s. Naše země. ISBN 978-80-7346-141-6.

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.