Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Slávy dcera

Rozsáhlá básnická skladba Jána Kollára, ve které zdůraznil své úvahy o panslavismu.

Slezsko jako součást českého státu

Historický region, jenž byl ve 14.–18. století významnou součástí českého státu. V 18. století jej z větší části získalo Pruské království.

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Světově proslulý a v České republice největší barokní svatotrojiční morový sloup. Je považován za jedno z vrcholných děl období baroka. Byl vyhlášen národní kulturní památkou a zařazen do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Morové sloupy

Typická barokní socha ve formě sloupu dominující mnohým českým a moravským náměstím. V duchu katolické tradice byla stavěna nejčastěji jako poděkování za ukončení moru nebo za záchranu před pohromou.

Slovanská epopej

Cyklus velkoformátových obrazů, jedno z unikátních uměleckých děl v České republice, které bylo zařazeno do projektu [Sedm] divů Česka v kategorii „Umění a kultura“ (2010).

Smaženice

Smaženice neboli praženice je pokrm připravený z hub, vajec, cibule a koření.

Bedřich Smetana

Skladatel, klavírista, dirigent, pedagog a hudební kritik období romantismu. Složil skladby pro českou hudbu emblematické: cyklus symfonických básní Má vlast, opery Prodanou nevěstu a Libuši.

Zdeněk Smetana

Český výtvarník, knižní ilustrátor, výjimečný animátor, scenárista a režisér animovaného filmu, který se věnoval především tvorbě pro děti a vytvořil přes 400 filmových pohádek jako například večerníček o Rákosníčkovi.

Smetanovo kvarteto

Smyčcové kvarteto, známe jako Smetanovci, které bylo v zahraničí pojmem a symbolem české kvartetní školy. Soubor má laureátské tituly z Mezinárodní soutěže v Ženevě v roce 1946 a z Pražského jara v roce 1950.

Ladislav Smoljak

Významný divadelní a filmový režisér, scenárista, dramatik, herec a učitel. Jeden ze spoluzakladatelů a předních osobností Divadla Járy Cimrmana.

Soběslav I.

Český kníže v letech 1125–1140. Autokratický vládce, ale také schopný válečník a státník, jehož pevná vláda znamenala pro český stát po dvou desetiletích krize stabilitu a mocenský vzestup.

Soběslav II.

Český kníže v letech 1173–1178. Svoji vládu opíral o nižší vrstvy společnosti, proto byl svými protivníky posměšně označován jako „kníže sedláků“.

Bohuslav Sobotka

V pořadí jedenáctý premiér samostatné České republiky.

Socha Jana Žižky na Vítkově

Jedna z nejpozoruhodnějších plastik v České republice a údajně třetí největší jezdecká socha na světě, která je součástí Národního památníku na pražském vrchu Vítkově.

Sokol

První česká tělocvičná organizace působící v Čechách i na Moravě a díky českým emigrantům a sokolské misi v celé Evropě a Severní Americe. V rámci české kultury mělo hnutí národotvorný význam a stalo se součástí české identity.

Sokolovna

Tělocvična nebo sportoviště sokolského hnutí fungující nejen jako sportovní, ale také jako kulturní a společenské centrum.

Sokolský kroj

Tradiční historizující oděv oblékaný členy sokolského hnutí při slavnostních příležitostech. Skládá se ze sokolského saka, tzv. kajdy s čamarovou šňůrou, červené košile a rajtek či sukně.

Josef Somr

Filmový, divadelní a rozhlasový herec, dabér. Mistr hereckého výrazu, respektovaná osobnost české filmové a divadelní scény druhé poloviny 20. století.

František Soukup

 

Český a československý sociálně demokratický politik a publicista, doktor práv, stoupenec humanistických principů T. G. Masaryka. Jeden z „Mužů 28. října“.

 

 

 

 

Souprava metra M1

Soupravy metra dodávané v letech 1998–2011. Jejich výrobcem byla společnost ČKD Dopravní systémy spolu se zahraničními společnostmi Siemens, AEG a SGP. Jde o první zcela nové moderní soupravy vyrobené přímo pro pražské metro. V současné době zajišťují provoz na lince C.

Zobrazeno 1421 - 1440 záznamů
z celkového počtu 1879

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.