Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Čertovo jezero

Velké ledovcové jezero nacházející se na Šumavě. Je opředeno mnoha pověstmi. Stejně jako Černé jezero ho lze najít na svahu Jezerní hory.

Soňa Červená

Operní pěvkyně – mezzosopranistka a altistka, činoherní a filmová herečka ze slavné rodiny Červených. Otec Jiří Červený založil pražský kabaret Červená sedma a pradědeček Václav František Červený byl vynálezce a výrobce žesťových hudebních nástrojů.

Česká barokní krajina

Ekonomicky účelná a estetická krajina 17. a 18. století výrazně utvořila ráz české krajiny patrný dodnes. Jsou pro ni typické dlouhé lány polí, hustá síť silnic a cest, drobné sakrální stavby ve volné krajině a velké množství barokních kostelů.

Česká červinka

Velmi staré kravské plemeno, které je dnes zařazeno mezi kriticky ohrožené druhy. Celkový počet žijících krav tohoto plemene je v současnosti asi pouhých 100 kusů.

Česká divadelní kritika

Odborná reflexe divadla v Česku, obor, jehož počátky jsou vymezeny první polovinou 19. století. Česká divadelní kritika je spojena s vydáváním divadelně zaměřených periodik.

Česká divadelní režie

Obor, jehož moderní historie je spojena s koncem 19. století. V průběhu 20. století se v českém divadle objevila řada výrazných režisérských osobností, které ovlivnily další vývoj divadelní tvorby.

Česká divadelní scénografie

Obor, jenž se ustanovil v meziválečném období. Mezi jeho nejvýznamnější představitele patří Josef Svoboda.

Česká filharmonie

Patří k nejlepším světovým orchestrům s mnohaletou tradicí. Pražské Rudolfinum, sobota 4. 1. 1896 v 19:30 hod. jsou časové údaje historicky prvního koncertu České filharmonie. Na programu je Antonín Dvořák, na pódiu diriguje sám autor.

 

Česká hudba barokní

První pol. 17. stol. je v českých zemích spojena s tragickými událostmi, s bojem o náboženskou svobodu či stavovským povstáním. Vydání Obnoveného zřízení zemského vyvolalo vlnu emigrace. Zemi opustili šlechtici i vzdělanci. Českou barokní hudbu lze rozdělit do tří vývojových etap: rané baroko (1600–1650), spojováno s hudbou Adama Václava Michny z Otradovic, střední období (1650–1700), spojováno sе slavným „polním trubačem“ Pavlem Josefem Vejvanovským a v letech vrcholného baroka v hudbě českých zemí (1700–1750) jsou největšími osobnostmi Bohuslav Matěj Černohorský a Jan Dismas Zelenka.

Česká hudba do doby Karla IV.

Nejstarší dochovaná melodie je lidová duchovní píseň Hospodine, pomiluj ny z 2. pol. 10. stol., do 12. stol. se datuje vznik další duchovní písně Svatý Václave, vévodo české země. Ve 13. stol. na dvorech českých králů Přemysla Otakara II. a Václava II. se vedle hudby duchovní začíná rozvíjet a prosazovat i hudba světská, převážně v německém stylu.

 

 

Česká hudba husitská (přelom 14. a 15. století)

V časech husitů mělo velice důležitou roli básnictví a duchovní písně, které byly zároveň modlitbou. Většina duchovních písní se dochovala v Jistebnickém kancionálu, který obsahuje i nejslavnější válečnou píseň husitského vojska Ktož sú boží bojovníci. Zde je i zápis písně Povstaň, povstaň, veliké město Pražské.

Česká hudba od husitství do Bílé hory (1620)

Česká hudební tvořivost v 16. stol. je dána hlavně tradicí duchovní písně jednohlasé. V druhé pol. 15. stol. vznikají literátská katolická a protestantská bratrstva, jež provozovala chrámovou hudbu s vícehlasými zpěvy. V této době již existují jak dvorní, tak i četné šlechtické kapely na venkově. Evropské úrovně dosáhla tvorba vzdělaného šlechtice Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic.

Česká hudba v 19. století

Na přelomu 18. a 19. stol. přetrvává tendence z předchozí doby a mnoho českých hudebníků působí v zahraničí. Vrcholným projevem obrozeneckých tendencí, v duchu romantismu, byla česká opera a oblíbená kompoziční forma – symfonická báseň. K dokonalosti je vybrousili čeští skladatelé: Antonín Dvořák, Zdeněk Fibich a Bedřich Smetana.

 

Česká hudba v období reformního hnutí v 15. století

Česká duchovní a světská píseň je po celý středověk nejvyhraněnějším útvarem lidové hudební tvorby, např. Svatý Václave, Jezukriste, ščedrý kněze (z pol. 14. stol.) a Buóh všemohúcí (ze zač. 14. stol.). Prvním známým českým hudebním skladatelem je Mistr Záviš ze Zap (*cca 1350 – po 1411).

Česká husa

Původní české plemeno hus, které je vhodné zejména pro menší chovy. Přes hrozbu zániku plemene kvůli křížení s ostatními plemeny byla česká husa v 80. letech 20. století zachráněna. Část chovu je zařazena do genových zdrojů hospodářských plemen.

 

Česká husa chocholatá

České národní plemeno hus, které vzniklo šlechtěním z české husy. Jako samostatné bylo uznáno v roce 1988 a o několik let později bylo zařazeno i do evropského seznamu plemen drůbeže.

Česká kolaborace 1939 – 1945

Aktivity českých občanů, sloužících k přímé podpoře ideologického působení Třetí říše. Oficiální vystoupení jisté části české mediální a politické reprezentace poskytující německému válečnému úsilí zdání legitimity a domácí podpory. 

Česká konfese

Vyznání víry přijaté v roce 1575 představiteli nekatolických směrů v Království českém jako společný programový základ pro jejich boj za náboženskou rovnoprávnost.

Česká křestní jména

Jména, která rodiče udílejí svým novorozencům zápisem do matriky. V českém prostředí je běžné jen jedno, jména jsou typicky zařazená do kalendáře a takřka každý den má někdo svátek. Také je typická celá řada domáckých variant pro nejčastěji užívaná česká jména.

Česká literatura LGBTQIA+ po roce 1989

Literatura, kterou tvoří příslušníci LGBTQIA+ komunity, nebo ta, která řeší jejich problémy.

Zobrazeno 221 - 240 záznamů
z celkového počtu 1880

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.