Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Chovatelství (20 záznamů)

Česká červinka

Velmi staré kravské plemeno, které je dnes zařazeno mezi kriticky ohrožené druhy. Celkový počet žijících krav tohoto plemene je v současnosti asi pouhých 100 kusů.

Česká husa

Původní české plemeno hus, které je vhodné zejména pro menší chovy. Přes hrozbu zániku plemene kvůli křížení s ostatními plemeny byla česká husa v 80. letech 20. století zachráněna. Část chovu je zařazena do genových zdrojů hospodářských plemen.

 

Česká husa chocholatá

České národní plemeno hus, které vzniklo šlechtěním z české husy. Jako samostatné bylo uznáno v roce 1988 a o několik let později bylo zařazeno i do evropského seznamu plemen drůbeže.

Česká slepice zlatá kropenatá

Původní české krajové plemeno slepic. Hospodářsky významné nosné plemeno, které bylo chovatelskou a spolkovou činností na počátku 20. století zachráněno před zánikem.

 

Českomoravský belgický kůň

Mohutné koňské plemeno, které je často využíváno v agroturistice a ekologickém zemědělství. Na rozdíl od původního belgického koně je českomoravský menší, avšak stále dobře osvalený.

 

Československý vlčák

České národní psí plemeno, kříženec německého ovčáka s karpatským vlkem. První pokus o křížení byl proveden v roce 1958 u pohraniční stráže. Po rozdělení Československa převzala patronaci nad plemenem Slovenská republika.

 

Český fousek

Lovecký pes, řadí se mezi česká národní plemena. Dříve byl označován jako „český pes“a nejspíše je nejstarší rasou hrubosrstých ohařů v Evropě. Pro ochranu tohoto plemene vznikl patrně také nejstarší český kynologický spolek.

 

Český horský pes

České národní plemeno psů, kříženec feny slovenského čuvače a černobílého tažného psa neznámého původu. První štěňata se narodila v roce 1977, dnes je početným a oblíbeným plemenem, hodícím se do českých horských a podhorských oblastí.

Český sportovní pony

Malý sportovní kůň chovaný v České republice v posledních asi 20 letech. Jeho plemenná kniha byla založena v roce 2000 a dnes žije přibližně 750 zástupců tohoto plemene.

 

Český strakatý pes

České národní psí plemeno, začalo být šlechtěno v roce 1954 pro pokusné účely, dnes je oblíbeným domácím společníkem. Patří mezi první tvory, u nichž byla v Česku provedena transplantace ledviny.

Český teplokrevník

Původní české koňské plemeno mohutné tělesné stavby, které tvoří asi polovinu z celkové populace koní v České republice. V roce 2014 bylo evidováno asi 19 000 zástupců tohoto plemene.

 

Český teriér

České národní plemeno psů, první české plemeno uznané Mezinárodní kynologickou federací. Vznikl křížením skotského teriéra se sealyhamským teriérem. Jeho chov se úspěšně rozvíjí i v zahraničí.

Chodský pes

České národní plemeno psů spjaté s románem Aloise Jiráska Psohlavci a k němu patřícími ilustracemi Mikoláše Alše. Je střední velikosti, klidný a přátelský černé barvy, výborný strážce a záchranář, lze ho považovat za součást kulturního dědictví.

Chovatelství

V Česku hojně rozšířená a tradiční činnost, spočívá ve vlastnictví zvířat pro hospodářské nebo zájmové využití. V zájmovém chovatelství převládají psi, a proto jsou Češi nazýváni národem pejskařů. Záchraně ohrožených druhů pomáhá na českém území přes deset zoologických zahrad.

Pražský krysařík

České národní psí plemeno, dříve nejčastěji označovaný jako „ratlík“V Česku je široce oblíben napříč historií a několikrát si zahrál i ve filmu. Je oblíbený pro svůj malý vzrůst a dobrý vztah k dětem.

Starokladrubský kůň

Jediné české národní plemeno, jehož původ sahá až do novověku. Je to vysoký, silný kůň impozantního vzhledu. Od roku 2002 je uznáván za národní kulturní památku, čímž se stal jediným památkářsky chráněným živým tvorem.

Šumavanka

České národní plemeno slepic, jehož historie se píše od roku 1946. Jsou velmi přizpůsobivým plemenem, vhodným k chovu do náročných podmínek. Od roku 2011 existuje samostatný Klub chovatelů šumavanek.

Šumavská ovce

Plemeno ovcí českého původu, které geneticky vychází z české ovce selské. Vyznačuje se vlnou se stříbřitým leskem a dobrými pastevními vlastnostmi. Patří mezi plemena s trojstrannou užitkovostí, tedy pro zisk masa, mléka a vlny.

 

Zoologická zahrada Dvůr Králové n. L.

Východočeská zoologická zahrada, která se specializuje na chov afrických zvířat. Svou úspěšnou snahou o záchranu kriticky ohrožených druhů je ve světovém měřítku unikátní.

Zoologická zahrada hl. m. Prahy

Pražská zoologická zahrada a největší ZOO v Česku. Byla otevřena v roce 1931 a dnes chová asi 5400 jedinců zvířat necelých 700 druhů. Disponuje více než 150 expozicemi a 13 pavilony. V komerčních i odborných statistikách se řadí mezi nejlepší ZOO na světě.

Zobrazeno 1 - 20 záznamů
z celkového počtu 20

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.