Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Starokladrubský kůň

Starokladrubský kůň

Jediné české národní plemeno, jehož původ sahá až do novověku. Je to vysoký, silný kůň impozantního vzhledu. Od roku 2002 je uznáván za národní kulturní památku, čímž se stal jediným památkářsky chráněným živým tvorem.


Kladrubské šestispřeží. Autor: Lubomír Havrda, licence CC BY 3.0,https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3041306#/media/File:Kladruby_1.jpg
Podrobné informace

Starokladrubský kůň je jediným českým národním plemenem, jehož původ sahá až do počátku novověku. Jeho předchůdci byli španělští a neapolští hřebci dovezení císařem Rudolfem II. do nově založeného hřebčína v Kladrubech nad Labem v roce 1579. Od počátku 17. století byla vedena plemenná kniha, ve které bylo zaznamenáno více než 1000 koní. Někteří z nich měli údajně výšku v kohoutku až 2 m. V současné době jsou kladrubští koně menší, vysocí v kohoutku zhruba 1,7 m, ale stále impozantní koně, kteří pokračují ve slavné tradici.

Je to vysoký, silný kůň majestátního vzhledu a jeho hlava má výrazný klabonos, tedy vyklenutý nos, což připomíná jeho španělský původ. Samotnou hlavu nese vysoko na svalnatém krku s hřebenem. Hřbet má starokladrubský kůň delší a měkčí, silná záď je rovná nebo mírně skloněná. Silné nohy mají tvrdá, dobře tvarovaná kopyta.

Starokladrubští koně jsou skvělí těžcí kočároví koně, tedy karosiéři. I díky tomu je především jejich čtyřspřeží známé po celé Evropě. Tito koně byli speciálně vyšlechtěni pro císařský dvůr. Dnes se díky svému vzhledu a reprezentativnímu chodu používají při přehlídkách a slavnostních akcích. Lidé si je pořizují i jako dobré společníky pro volný čas. V minulosti se skvěle osvědčili v armádě jako kyrysničtí koně, tedy koně vezoucí vojáky v brnění. Dnes je používá také jízdní policie, a to zejména pro klidný vzhled vzbuzující respekt. Pro své výborné povahové vlastnosti se tito koně často používají pro hipoterapii.

Starokladrubský kůň je světovým unikátem nejen díky svému původu, ale i díky úspěšné snaze chovatelů o vzkříšení původního českého plemena. V roce 1995 byl starokladrubský kůň uznán za kulturní památku, a v roce 2002 byl spolu s komplexem kladrubského hřebčína dokonce prohlášen za národní kulturní památku. Tím se stal jediným živým tvorem na světě, který platí vedle významných uměleckých děl a architektury za objekt památkářské ochrany.

Použité zdroje
Starokladrubský kůň. Hello Sandy [online]. [cit. 25. 8. 2020]. Dostupné z: https://www.hellosandy.cz/starokladrubsky-kun/

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.