Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Emil Zátopek

*19. září 1922 Kopřivnice – 21. listopadu 2000 Praha

Legendární československý atlet, čtyřnásobný olympijský vítěz ve vytrvalostním běhu a osmnáctinásobný světový rekordman.

Vilém Závada

Básník, překladatel, redaktor, editor a publicista vycházející z avantgardy 20. let 20. století. Hlavními motivy jeho tvorby se stala témata existenciální hloubky a tragického pocitu života.

Zavináč

Označení symbolu @ v mluvené češtině nebo rolovaný rybí filet v kyselém nálevu.

Záviš z Falkenštejna

Český šlechtic z rodu Vítkovců. Charismatický a talentovaný politik, který je jednou z nejznámějších a nejkontroverznějších českých osobností 2. poloviny 13. století a oblíbeným hrdinou umělecké literatury.

Stella Zázvorková

Divadelní, filmová, televizní a rozhlasová herečka, významná osobnost pražské divadelní scény druhé poloviny 20. století. Patřila k nejoblíbenějším a nejobsazovanějším českým herečkám.

Zdeněk Lev z Rožmitálu

Český šlechtic, nejvyšší purkrabí pražský a jedna z nejvlivnějších osobností české politiky na přelomu středověku a novověku.

Zdeněk Miler

Režisér a výtvarník animovaných filmů, ilustrátor knih pro děti. Autor mezinárodně úspěšné postavy Krtka či legendárního loga filmového studia Bratři v triku.

Zdeněk Tmej

Český reportážní a dokumentární fotograf. Stěžejní část jeho díla tvoří fotografie z válečného totálního nasazení.

Jindřich Zdík

Biskup olomoucký v letech 1126–1150. Významný církevní hodnostář a diplomat evropského věhlasu. Svými aktivitami přispěl k rozvoji církve a kulturního života v českých zemích a k posílení moci českého knížete.

 

Zdislava z Lemberka (česká světice)

Šlechtična, která se zasloužila o rozšiřování dominikánského řádu v českých zemích. Byla prohlášena českou světicí a patronkou rodin, kongregace sester dominikánek, liberecké diecéze a Libereckého kraje.

Zdrobněliny

V češtině oblíbený jazykový prostředek v češtině vyjadřující menší rozměr předmětu (krabička), citový vztah k předmětu (maminka), popřípadě nesoucí nový, samostatný význam (chlebíček).

Jan Dismas Zelenka

Skladatel, kontrabasista, kapelník, jeden z nejvýznamnějších představitelů období vrcholného baroka, s originální harmonickou a kontrapunktickou invencí. Zelenka si získal obdiv svých současníků, především Johanna Sebastiana Bacha a Georga Philippa Telemanna.

Petr Zelenka

Jeden z nejvýznamnějších českých dramatiků, filmových i divadelních režisérů a scenáristů současnosti.

Milan Zelený

Česko-americký ekonom působící na několika univerzitách v USA, v Dánsku, Belgii, Číně, Indii, Brazílii, Itálii i v Česku.

Karel Zeman

Český filmový režisér, výtvarník a scénárista, průkopník trikových animovaných filmů. Patří k nejoceňovanějším a nejúspěšnějším osobnostem české i světové filmové animace.

Miloš Zeman

Od roku 2013 prezident České republiky. První český přímo zvolený prezident.

Země Koruny české

Historický státní útvar zahrnující země pod svrchovaností českého krále. Dnes je pojem země Koruny české často používán jako jeden z názvů historického českého státu.

Zetor

Česká značka traktorů z Brna, která exportuje své výrobky na téměř všechny kontinenty světa.

Julius Zeyer

Prozaik, básník a dramatik, přední představitel tzv. lumírovské generace. Jako autor mýtického zobrazení Čech od nejstarších dob v epické a divadelní formě patří též ke generaci Národního divadla.

Zikmund Lucemburský

Český král v letech 1436–1437, uherský král v letech 1387–1437, římský král v letech 1410–1433 a římský císař v letech 1433–1437. Jeden z nejdémonizovanějších, ale zároveň nejvýznamnějších panovníků českých středověkých dějin.

Zobrazeno 1821 - 1840 záznamů
z celkového počtu 1879

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.