Šlechtična, která se zasloužila o rozšiřování dominikánského řádu v českých zemích. Byla prohlášena českou světicí a patronkou rodin, kongregace sester dominikánek, liberecké diecéze a Libereckého kraje.
Zdislava z Lemberka se narodila kolem roku 1220. Její otec, Přibyslav z Křižanova, byl významným moravským velmožem. Přibyslav a jeho manželka Sibyla podporovali rozvoj církevního života v českých zemích, zasloužili se mimo jiné o založení minoritského kláštera v Brně a cisterciáckého kláštera ve Žďáru nad Sázavou. Život jejich nejstarší dcery Zdislavy je možné rekonstruovat pouze z útržkovitých zpráv, především z latinské veršované kroniky žďárského kláštera z roku 1300 a česky psané kroniky tzv. Dalimila z roku 1314. Podle tradice tíhla Zdislava již od svých raných let k náboženskému životu, během dětství prý dokonce utekla z domova, aby mohla žít poustevnickým životem. Zda k tomu skutečně došlo, je ovšem dnes již nemožné zjistit. Kolem roku 1240 se Zdislava provdala za velmože Havla z Lemberka, který zastával významné postavení na dvoře králů Václava I. a Přemysla Otakara II. V průběhu života Havel získal pod svou správu území severních Čech na hranicích s Lužicí, kde založil například město Jablonné v Podještědí. Zdislava hrála v manželství aktivní úlohu, podporovala na českém území nově příchozí dominikánský řád a spolu se svým manželem se zasloužila o vznik dominikánských klášterů v Jablonném a Turnově, kde založila špitál, kam údajně sama docházela léčit nemocné. Zemřela za nevyjasněných okolností roku 1252, pravděpodobně ve věku 30 let. Zdislava byla pochována v kostele sv. Vavřince v Jablonném. Byla blahoslavena roku 1907, svatořečena byla o několik desítek let později roku 1995 papežem Janem Pavlem II. Roku 2000 byla prohlášena patronkou litoměřické diecéze a o dva roky později také okolního Libereckého kraje, rozkládajícího se dnes v oblasti kolonizované ve 13. století Havlem z Lemberka. Je uznána také jako patronka rodin, českého národa a kongregace sester dominikánek.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.