Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Tomáš Špidlík

Kardinál, profesor Papežské gregoriánské univerzity v Římě. Byl jedním z nejvýznamnějších českých teologů působících ve Vatikánu a světově respektovaným znalcem východní spirituality.

 

Špilberk

Hrad přebudovaný na barokní pevnostní citadelu a zároveň významná dominanta města Brna. Do dějin vešel jako jedna z nejobávanějších věznic v habsburské monarchii.

Špindlerův Mlýn

Turistické letovisko v severovýchodních Čechách v Královéhradeckém kraji. Má 1 100 obyvatel a je to nejznámější české středisko zimních sportů i letní horské turistiky, které se vyvinulo z malé hornické a dřevařské osady uprostřed nejvyššího českého pohoří Krkonoše.

Pavel Šporcl

Houslista světového renomé s pověstí nonkonformního umělce. Výrazná osobnost současné interpretační scény. Laureát prestižních houslových soutěží, jako jediný český houslista mladé generace se objevil v knize uznávaného kritika a houslového historika Henryho Rotha.

Fráňa Šrámek

Básník, prozaik, dramatik a publicista, který významně zasáhl do vývoje české literatury na počátku 20. století. Je jedním z tvůrců moderního českého básnického jazyka.

Jan Šrámek

Římskokatolický kněz a československý politik, zakladatel Československé strany lidové. Během druhé světové války působil jako předseda exilové vlády v Londýně.

Alena Šrámková

Jedna z nejvýznamnějších osobností současné české architektury, vysokoškolská pedagožka a autorka celé řady projektů, například budovy ČKD, nové budovy ČVUT (obojí v Praze) a meteorologické stanice v Chebu.

Vavro Šrobár

Československý politik a lékař, byl jedním z „mužů 28. října“ a významným meziválečným československým politikem slovenského původu. Od roku 1935 působil jako profesor sociálního lékařství na Univerzitě Komenského v Bratislavě.

 

 

Štamgast

Stálý, pravidelný host, zejména v hostinci. Personálu je znám, což pro něj může znamenat privilegia, např. respektování jeho návyků. Pokud je štamgastova věrnost hostinci dlouholetá, stává se svým způsobem součástí lokální kultury.

Štědrovečerní večeře

Slavnostní hostina večer 24. 12. s tradičním jídelníčkem, jíž jsou v české tradici zahájeny Vánoce. Dodržují se při ní zvyky různého stáří i původu.

Milan Rastislav Štefánik

Slovenský astronom, diplomat a politik, jeden ze zakladatelů Československa a první československý ministr obrany.

Jan Nepomuk Štěpánek

Dramatik, překladatel a divadelní režisér, jenž formoval repertoár obrozeneckého divadla první poloviny 19. století.

Štěpánský most v Obříství

Most, který přicestoval z Chorvatska. 

Šternberkové

Jeden z nejstarších dosud existujících panských rodů v Čechách, zmiňovaný již od 12. století.

Ladislav Štoll

Marxisticko-leninský publicista a literární kritik, jeden z vůdčích představitelů socialistickorealistické koncepce literatury a stalinistického (ždanovského) pojetí umění. Byl poúnorovým poslancem Národního shromáždění ČSR a ministr vlád Československa.

Štramberské uši

Tradiční pečivo chráněné Evropskou unií.

Jan Štursa

Významný český sochař, jedna ze zakládajících osobností českého moderního sochařství začátku 20. století.

Jindřich Štyrský

Malíř a grafik, největší představitel meziválečné avantgardy a surrealismu v české kultuře, spoluzakladatel surrealistických skupin a artificialismu (spolu s Toyen). Uplatnil se také jako fotograf, ilustrátor, básník a teoretik.

Národní park a chráněná krajinná oblast Šumava

Největší a spolu s Krkonošemi pravděpodobně i nejznámější chráněné území České republiky, dlouhodobě oblíbené zahraničními i domácími turisty, s pestrou škálou přírodních biotopů, nedotčených člověkem.

Šumavanka

České národní plemeno slepic, jehož historie se píše od roku 1946. Jsou velmi přizpůsobivým plemenem, vhodným k chovu do náročných podmínek. Od roku 2011 existuje samostatný Klub chovatelů šumavanek.

Zobrazeno 1561 - 1580 záznamů
z celkového počtu 1879

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.