*11. 8. 1870 Grygov – †22. 4. 1956 Praha
Jan Šrámek absolvoval Piaristické gymnázium a konvikt v Kroměříži a bohosloveckou fakultu v Olomouci. Své kněžské působení zahájil v roce 1893, brzy poté se však zapojil do politiky a založil křesťansko-sociální stranu.
Po vzniku Československa sjednocením všech českých křesťanských stran založil Československou stranu lidovou (předseda 1919–1938, 1945–1948). Za první republiky působil jako ministr ve všech vládách (s výjimkou vlády Jana Černého). Vedl však spory s prezidentem Masarykem – podporou katolicismu Šrámek do jisté míry vybočoval a kontroval oficiální politiku Hradu.
Jan Šrámek po mnichovské dohodě emigroval do Londýna, kde do roku 1945 vykonával funkci předsedy exilové vlády. Po válce se vrátil do Československa a stal se náměstkem předsedy vlády. V únoru 1948 nesouhlasil s demisí demokratických ministrů, k jejich rezignaci se však nakonec připojil. Brzy poté se neúspěšně pokusil uprchnout z Československa a do konce svého života pobýval v internaci, včetně věznice ve Valdicích. Zemřel v roce 1956 v nemocnici na Bulovce v Praze. V roce 1991 mu byl prezidentem Václavem Havlem udělen in memoriam Řád Tomáše Garrigua Masaryka.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.