Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Dům u Černé Matky Boží

Jedno z nejpozoruhodnějších děl českého kubismu. Návrh domu, a to včetně interiéru a nábytku, vytvořil Josef Gočár.

Jaroslav Durych

Prozaik, básník a dramatik, který své dílo ukotvil v barokním pojetí světa. Zásadně kritizoval demokratický liberalismus v literatuře i v životě.

Dušičky

Svátek na začátku listopadu, při němž si lidé připomínají své zesnulé předky, navštěvují jejich hroby, zdobí je a zapalují svíčky.

František Dvorník

Český katolický kněz a historik moravského původu, nejvýznamnější český byzantolog světového jména působící převážně v USA.

R. A. Dvorský

Český zpěvák, hudební skladatel a kapelník souboru The Melody Boys, označovaný za krále prvorepublikové taneční hudby.

Antonín Dvořák

Vynikající symfonik a tvůrce komorní hudby. Položil základy české kantátové a oratorní tvorbě, byl nedostižným lyrikem v písňové a sborové tvorbě, jeho vrcholné opery se staly součástí nejcennějšího pokladu české hudebně dramatické tvorby. Svým uměním patří k největším novoromantickým tvůrcům světové hudby.

Ludmila Dvořáková

Operní pěvkyně – fenomenální sopranistka. V roce 1953 byla první česká interpretka hlavní role Nastasji v opeře P. I. Čajkovského Čarodějka. Patří mezi třináct největších wagnerovských interpretek 20. století.

Dyje

Nejdelší přítok řeky Moravy, tekoucí přes malebnou krajinu Národního parku Podyjí. Nachází se na území jižní Moravy a severu Rakouska.

Viktor Dyk

Básník, prozaik a dramatik, jenž byl v mládí významným představitelem tzv. generace „buřičů“, později v jeho tvorbě dominoval konflikt ideálu a skutečnosti.

Tatiana Dyková (dříve Vilhelmová)

Filmová, divadelní a televizní herečka, dabérka. Jedna z nejobsazovanějších a nejoblíbenějších českých hereček současnosti.

Petr Eben

Skladatel, klavírista a varhaník, sbormistr. Profesor teorie a skladby na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy a HAMU v Praze. Emblematická osobnost české hudební kultury, vysoce ceněna také v zahraničí.

Heinz Edelmann

Severočeský rodák, česko-německý výtvarník, kreslíř, designer, ilustrátor a animátor. Do povědomí světové veřejnosti se zapsal jako tvůrce animovaného filmu Žlutá ponorka.

Elektrárna Holešovice

Jedna z prvních elektráren v Praze. V roce 2002 byly její zachovalé části prohlášeny za kulturní památku.

Elektrická dvousystémová lokomotiva řady 350

První dvousystémová elektrická lokomotiva Škoda a zároveň první zástupce II. generace elektrických lokomotiv Škoda. Díky v době vzniku modernímu řešení unifikace konstrukčních prvků je od ní odvozena i další významná řada 150, resp. 151.

Elektrická dvousystémová lokomotiva řady 363

Elektrická dvousystémová lokomotiva Škoda II. generace, dodávaná v letech 1980–1990. Stala se první dvousystémovou elektrickou lokomotivou s pulzní regulací na světě a vytvořila základ pro další v Česku rozšířené lokomotivní řady 163, 162 a 263.

Elektrická jednotka řady 470

Elektrická jednotka vyrobená ve dvou prototypech v letech 1990 a 1991. Ačkoli sériová výroba nebyla nikdy realizována, dvě vyrobené jednotky vozily cestující po železnicích v okolí Prahy a krátce i Ostravy do roku 2003, resp. 2009. Staly se předchůdkyněmi modernější, úspěšné a známé řady 471.

 

Elektrická jednotka 471 řady (CityElefant)

Nejrozšířenější česká elektrická jednotka, obsluhuje především příměstskou železniční dopravu v okolí Prahy a Ostravy. V době uvedení do provozu přinesla řadu dobově revolučních řešení, například klimatizaci nebo přehledný informační systém.

Elektrická jednotka řady 451 a 452

Ve druhé polovině 20. století nejrozšířenější československé vlakové elektrické jednotky. Jejich historie se začala psát v polovině 50. let 20. století, a přestože jejich plánovaná životnost byla 15 let, díky nadčasovému řešení a spolehlivosti byly zprovozu vyřazeny až v roce 2018.

Elektrická lokomotiva řady 169

Elektrická lokomotiva, která se měla stát prvním zástupcem elektrických lokomotiv Škoda III. generace. K sériové výrobě nikdy nedošlo, v roce 1987 byla vyrobena pouze v jediném exempláři. Ten byl v roce 1997 odstaven, později rozebrán a do provozu se již nikdy nevrátil.

 

Elektrická vícesystémová lokomotiva řady 380

První sériově vyráběný zástupce elektrických lokomotiv Škoda III. generace. V současnosti nejvýkonnější a nejrychlejší česká lokomotiva, která může být provozována ve všech sousedních zemích. Pro německého a slovenského dopravce byly navíc vyvinuty odvozené typy.

Zobrazeno 361 - 380 záznamů
z celkového počtu 1879

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.