Básník, prozaik a dramatik, jenž byl v mládí významným představitelem tzv. generace „buřičů“, později v jeho tvorbě dominoval konflikt ideálu a skutečnosti.
*31. 12. 1877 Pšovka – †14. 5. 1931 Lopud (Jugoslávie, dnes Chorvatsko)
Viktor Dyk studoval gymnázium v Žitné ulici v Praze, kde vyučoval dějepis Alois Jirásek. Absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, ale po své justiční zkoušce roku 1905 se rozhodl naplno věnovat žurnalistice a literární tvorbě. Začal redigovat časopis Lumír. Od samotného počátku těsně spolupracoval s Vinohradským divadlem. Pustil se intenzivně do politiky, což skončilo roku 1916 jeho zatčením pro velezradu. Patřil k radikálům, tzv. státoprávníkům, v jejichž programu byla česká politická samostatnost. Ve vězení překládal francouzské prokleté básníky a po půlroce byl pro nedostatek důkazů propuštěn. Od konce roku 1917 působil jako redaktor v Národních listech. Později byl ve svých politických názorech Masarykovým oponentem a polemicky nahlížel na hradní politiku. Zemřel na srdeční záchvat během koupání v moři v zátoce nedaleko Dubrovníku.
Dykův verš je pravidelný, nemelodický, bez metafor, založený na opakování a ostrých pointách. Ve veršovaných povídkách Buřiči (1903) prezentuje pesimistický pohled na realitu, která boří všechny sny a ideály. Baladická báseň Milá sedmi loupežníků (1906) je příběhem lásky, zrady a smrti. Hrdinkou je dívka, jež odejde z domova do lesů, stane se milenkou loupežníků a nakonec je zradí. Pesimisticky a symbolicky vyznívá i jedna z jeho her Zmoudření Dona Quijota (1913), kde zmoudření znamená především ztrátu ideálů. Do novoklasicismu patří jeho novela Krysař (1915), čerpající svůj námět ze známé staroněmecké pověsti. Dykovy společenské i národní postoje pronikají zejména do jeho poezie z první světové války, která tvoří tzv. válečnou tetralogii: Lehké a těžké kroky (1915), Anebo (1917), Okno (1921), Poslední rok (1922), v nichž se krystalizuje představa národa jako společnosti, která ctí historické a morální hodnoty.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.