Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Jaroslav Fragner

Český funkcionalistický architekt, designér a restaurátor památkových objektů, který se podílel na obnovení Karolina a Betlémské kaple.

František Drtikol

Legendární český fotograf, který se proslavil také v zahraničí. Známé jsou zejména jeho portréty české smetánky a umělecké akty.

František Fridrich

Portrétní fotograf druhé poloviny 19. století a vydavatel místopisných snímků, známý ve své době i v zahraničí. Jeden z prvních fotografů sportu u nás.

František I.

Český a uherský král v letech 1792–1835, římský císař v letech 1792–1806 (jako František II.), rakouský císař v letech 1804–1835. Silně konzervativní panovník, jehož vláda byla pro české země obdobím stagnace a policejního útlaku.

Josef František

Letec a účastník boje proti nacismu ve druhé světové válce. Byl jedním z nejúspěšnějších pilotů Royal Air Force (RAF) v bitvě o Británii.

 

František Josef I.

Český král, uherský král a rakouský císař v letech 1848–1916, jeden z nejznámějších českých panovníků. Dodnes je pro mnoho Čechů symbolem habsburské monarchie a převratného období 2. poloviny 19. a počátku 20. století.

František Krátký

Majitel nejvýznamnějšího kolínského fotoateliéru a významného fotochemigrafického závodu, nejznámější vydavatel stereofotografií.

František Ladislav Rieger

Jeden z nejvýznamnějších českých politiků druhé poloviny 19. století, národohospodář a publicista. Je považován za politického pokračovatele Františka Palackého, jeho snaha o zlepšení postavení českého národa v habsburském soustátí však z velké části skončila neúspěchem.

František Maxmilián Kaňka

Přední osobnost české barokní architektury. Jeho střídmý, minimalistický styl stojí v protikladu dynamicky pojatým stavbám Jana Blažeje Santiniho-Aichela a Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

František Palacký

Obrozenecký politik a historik. Jako autor první syntézy českých dějin a vůdčí osobnost českého národního hnutí v 19. století byl již za života i v následující tradici označován jako „otec národa“.

František Tomášek

Arcibiskup pražský a primas český v období tzv. normalizace a následné sametové revoluce. Významný je také jeho přínos v oblasti katechetiky.

Františkáni v českých zemích

Prvním doloženým františkánským domem v Čechách byl klášter Na Františku, založený Anežkou Přemyslovnou. V následujících obdobích založili v českých zemích své kláštery františkáni přísné i mírné observance.  V současné době se členové a členky františkánského řádu věnují modlitbě, misii a duchovní službě.

Jitka Frantová

Česká divadelní, filmová a televizní herečka působící od roku 1969 v Itálii a v německy mluvících zemích. Manželka politika Jiřího Pelikána.

Alberto Vojtěch Frič

Český cestovatel, botanik, etnograf, spisovatel a fotograf. Jihoameričtí indiáni jej nazývali Karaí Pukú (Dlouhý lovec) a v Evropě mu přezdívali Lovec kaktusů.

Martin Frič

Filmový režisér, scenárista, herec a pedagog. Nejvšestrannější český filmař, proslavil se však především jako tvůrce filmových komedií ve 30. a 40. letech 20. století.

Fridrich Falcký

Český král v letech 1619–1620, falcký kurfiřt v letech 1610–1620. Jediný protestant na českém trůně a jeden z vůdců protihabsburské strany na počátku třicetileté války. Kvůli své krátké vládě v českých zemích bývá přezdíván „zimní král“.

Samuel Fritz

Jezuita, misionář, cestovatel, kartograf a geograf českého původu, působící především v Jižní Americe.

Frýdlant

Historické město na severu Čech v Libereckém kraji, středisko Frýdlantského výběžku a zároveň turistický cíl s mnoha kulturními památkami, z nichž význačné místo zaujímá rozsáhlý areál hradu a zámku. Má přibližně 7500 obyvatel.

Bohuslav Fuchs

Pedagog, architekt, urbanista, který se významně podílel na dnešním vzhledu Brna a stal se jedním z předních představitelů funkcionalismu.

Ladislav Fuks

Prozaik, autor psychologické prózy, často s židovskou tematikou a autobiografickými motivy osobního emočního vyrovnání se se světem. Jeho knihy jsou plné metafor a rafinovaně skrytého humoru.

Zobrazeno 441 - 460 záznamů
z celkového počtu 1880

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.