Ustálená zkratka „plus kuchyňský kout“ označující, že kuchyně je v dispozici bytu umístěna v obytné místnosti, nikoliv samostatně.
První pražský klub zaměřený na lesbickou komunitu. Působil na sklonku prvního a počátku druhého tisíciletí na Žižkově. Kromě zábavných akcí pořádal vernisáže či politické debaty a podporoval i sportovní akce.
Jeden z nejvýznamnějších německých malířů, který působil především na pražském dvoře císaře Rudolfa II., ovlivnil tvorbu mnoha umělců epochy manýrismu.
Komiksový sborník, má podobu každoroční revue. Vychází pravidelně od roku 2000 dodnes a částečně sjednotil českou komiksovou scénu.
Čtrnáctideník pro mládež, vychází již od roku 1957. Zaměřuje se především na popularizaci vědeckotechnických fenoménů, jeho součástí jsou však také kreslené komiksové seriály.
Oblíbený filmový a divadelní herec, v 60. až 80. letech 20. století patřil k nejobsazovanějším filmovým a televizním hercům v Československu.
Ochránkyně přírody, malířka a spisovatelka českého původu působící v Africe. Je autorkou 17 anglicky psaných knih, které byly přeloženy do 25 jazyků. Světového ohlasu se dočkaly především její knihy Volání divočiny a Příběh lvice Elsy.
Pozoruhodná pražská stavba provedená ve stylu rondokubismu, historické sídlo legendárního divadla Laterna magika.
Přibližně čtyřtýdenní období před Vánocemi, při němž se křesťanská církev připravovala na příchod Krista. Dnes je tento předvánoční čas charakteristický zejména adventními koncerty, rozsvěcením obecního stromu, vánočními trhy a přípravou dárků a cukroví.
Nejoblíbenější český předválečný veterán, který díky svému vzhledu dostal druhé jméno „český jaguár“.
Automobil, který pro svou vysokou maximální rychlost snesl srovnání s Ferrari. Na československých silnicích jej bylo možné zahlédnout ještě čtvrtstoletí po ukončení výroby.
První letadlo společnosti Československé státní aerolinie. Současně se jedná o první letadlo projektované pro civilní a dopravní účely.
Malé československé dopravní letadlo vyráběné ve 20. letech 20. století, se kterým bylo zamýšleno přeletět Atlantský oceán.
První československé letadlo, které přeletělo Atlantský oceán. Patří k nejúspěšnějším letounům vyváženým do zahraničí.
První československý vrtulník vyrobený společností Aero Vodochody v 50. letech 20. století. Ve své době šlo o jeden z nejlehčích vrtulníků na světě.
Proudový letoun ve službě Armády ČR. První letoun své kategorie, který získal zkušenosti z boje proti Islámskému státu.
Cvičný proudový letoun vyráběný firmou Aero Vodochody v letech 1963–1974. Stal se prvním standardním letounem svého typu ve výzbroji států Varšavské smlouvy.
Cvičný proudový letoun vyráběný firmou Aero Vodochody v letech 1971–1996. I po téměř 50 letech od uvedení do služby je nejrozšířenějším cvičným proudovým letadlem na světě a symbolem úspěchu československého leteckého inženýrství.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.