Jméno fiktivní postavy z kultovního českého filmu Marečku, podejte mi pero!. Člověk, jehož nikdy nikdo neviděl, a přesto ho zná téměř celý český národ.
Dětská venkovní hra pro skupinu nejméně tří hráčů, při které se napodobují zvířecí pohyby.
Slova v hovorové řeči pocházející z němčiny či přejatá z jiných jazyků prostřednictvím němčiny. V dvojici s českým synonymem dnes často představují variantu s expresivním příznakem (flaška, furt, ksicht vs. láhev, pořád, obličej).
Tradiční česká skupinová dětská hra s rozpočítadlem. Odkazy na slovo pešek se objevují v běžné komunikaci dospělých.
Legendární hlavolam, nejznámější z mechanických hlavolamů v Česku. Stal se unikátním fenoménem české kultury.
Jeden z nejznámějších pražských německy píšících spisovatelů 20. století. Bývá pokládán za předchůdce existenciální a absurdní literatury.
Označení pro zvláštní typ pomníku obětem holokaustu. Jedná se o dlažební kostky nesoucí mosazné destičky s údaji o oběti, jež žila v domě, před kterým se daná kostka nachází.
Tradiční pokřik a sjednocující heslo českých sportovních fanoušků, typicky doprovázené skákavým pohybem a opakovaným skandováním.
Úryvek z otevřeného dopisu Františka Palackého, zveřejněného v roce 1848 jako odpověď na pozvání na frankfurtský všeněmecký sněm.
Tradiční česká pohybová hra pro děti, doprovázená písničkou. Patří k nejrozšířenějším hrám s mnoha regionálními variacemi.
Historické označení pro městské opevněné sídlo, které odkazovali panovníci svým královským manželkám jako určitý typ titulárního daru.
Postava známá dnes především jako zvukový jev vznikající průchodem větru v komíně. Z napůl ženy a napůl ryby či hada pronikla dramatická linie tohoto námětu do českého folkloru.
Jazyky, které pro tradiční zastoupení daného národa v Česku mají zvláštní status a jsou podporovány i kulturně. Patří mezi ně i slovenština, již je ale možné ve styku s úřady užívat neomezeně. Kromě cizích jazyků má srovnatelné postavení též český znakový jazyk.
Vžitý administrativní termín pro územní a správní obývané sídlo, které svojí rozlohou a počtem obyvatel lze zařadit mezi statutární město a obec (vesnici).
Postava z českých pověr, která v noci nenechává lidi v klidu spát. V podobě drobného předmětu či hmyzu se na spícím člověku usadí, dusí jej a přivolává mu zlé sny.
Oblíbená fráze používaná k vyjádření záměru jít do restaurace na pivo, zpravidla více než jedno.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.