Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Káva od žida

Káva od žida

Hláška pocházející z divadelní hry bratří Mrštíků Maryša.


Podrobné informace

Drama ze života moravské vesnice Maryša od autorské dvojice bratří Mrštíků mělo světovou premiéru v pražském Národním divadle 9. května 1894. Hra byla inspirována životními osudy Marie Horákové z Těšan. Na rozdíl od divadelní Maryši Marie Horáková svého staršího muže neotrávila, ale prožila s ním 39 let společného života. Maryša, kterou rodiče donutili provdat se za staršího vdovce, se rozhodne svého muže otrávit otrušíkem, užívaným jako jed na krysy. Otrušík mu namíchá do kávy. Hra měla velký úspěch, dočkala se i filmového zpracování (film v roce 1935 natočil Josef Rovenský). Emil František Burian podle této divadelní hry napsal stejnojmennou operu (premiéra se konala v Brně v roce 1940) a Petr Wajsar balet (premiéra v Plzni v roce 2009).

Hláška zazní ve 4. výstupu 5. jednání. Vávra se po napití kávy své ženy ptá: „Od koho je káva?“ a Maryša odpovídá: „Od žida.“

Hláškou „Káva od žida“ starší generace mluvčích hodnotí špatnou chuť i kvalitu kávy nebo i jiného nápoje a pokrmu.

Použité zdroje
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mary%C5%A1a
https://rozbor-dila.cz/marysa-rozbor-dila-k-maturite/

https://web2.mlp.cz/koweb/00/03/37/00/62/marysa.pdf

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.