Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Hobby (35 záznamů)

Kutilství

Drobná manuálně-technická práce v domácnosti, která zahrnuje různé amatérské úpravy předmětů nebo jejich výrobu svépomocí. Především před rokem 1989 bylo kutilství občasnou nutností, proto je Čechům většinou známé a svým způsobem patří k české národní identitě.

Modelářství

Zájmová a zároveň i profesionální činnost, výroba zmenšených objektů v určitém měřítku vůči předloze. Vzájmové podobě lze modelářství chápatchápati jako sport. Z amatérského modelářství má v Česku tradici například letecké nebo lodní, vedle nich i modelářství plastikové.

Pražský krysařík

České národní psí plemeno, dříve nejčastěji označovaný jako „ratlík“V Česku je široce oblíben napříč historií a několikrát si zahrál i ve filmu. Je oblíbený pro svůj malý vzrůst a dobrý vztah k dětem.

Sběratelství

Celosvětově oblíbený koníček. Věnují se mu jednotlivci i instituce a vyhledávané jsou jak tradiční oblasti jako filatelie, tak různé oblasti podléhající aktuálním trendům. Z těch je v českém prostředí ikonické například sbírání „céček“ v 80. letech 20. století.

 

Sokol

První česká tělocvičná organizace působící v Čechách i na Moravě a díky českým emigrantům a sokolské misi v celé Evropě a Severní Americe. V rámci české kultury mělo hnutí národotvorný význam a stalo se součástí české identity.

Starokladrubský kůň

Jediné české národní plemeno, jehož původ sahá až do novověku. Je to vysoký, silný kůň impozantního vzhledu. Od roku 2002 je uznáván za národní kulturní památku, čímž se stal jediným památkářsky chráněným živým tvorem.

Šotouš

Původně hanlivé pojmenování pro člověka, jehož velkou zálibou je veřejná doprava, zejména železniční. Ve volném čase se rád pohybuje kolem železnice nebo jiných dopravních objektů, ty pak fotografuje a jinak dokumentuje.

Štamgast

Stálý, pravidelný host, zejména v hostinci. Personálu je znám, což pro něj může znamenat privilegia, např. respektování jeho návyků. Pokud je štamgastova věrnost hostinci dlouholetá, stává se svým způsobem součástí lokální kultury.

Šumavanka

České národní plemeno slepic, jehož historie se píše od roku 1946. Jsou velmi přizpůsobivým plemenem, vhodným k chovu do náročných podmínek. Od roku 2011 existuje samostatný Klub chovatelů šumavanek.

Šumavská ovce

Plemeno ovcí českého původu, které geneticky vychází z české ovce selské. Vyznačuje se vlnou se stříbřitým leskem a dobrými pastevními vlastnostmi. Patří mezi plemena s trojstrannou užitkovostí, tedy pro zisk masa, mléka a vlny.

 

Tramping

Původní československý, především pak český životní styl, spjatý s pobytem v přírodě, resp. trampských osadách jako specifickém druhu rekreačních zařízení, trampskou hudbou, módou a tábořením. Řada trampských slangových výrazů v češtině zdomácněla.

 

Turistika

Volnočasové plánované cestování, individuální, nebo skupinové, vykonávané pro rekreaci, sportnebo poznání určité oblasti, přičemž motivace může být kombinovaná. Doba cesty obvykle není většího rozsahu, nepředpokládá se několikadenní trvání.

Zahrádkářství

Volnočasová činnost na zahradě v zahrádkářské osadě nebo na pozemku kolem rekreačního irodinného domku. V Česku je oblíbené také díky propojenosti s dalšími volnočasovými aktivitami, například s chatařením nebo chalupařením.

 

Zoologická zahrada Dvůr Králové n. L.

Východočeská zoologická zahrada, která se specializuje na chov afrických zvířat. Svou úspěšnou snahou o záchranu kriticky ohrožených druhů je ve světovém měřítku unikátní.

Zoologická zahrada hl. m. Prahy

Pražská zoologická zahrada a největší ZOO v Česku. Byla otevřena v roce 1931 a dnes chová asi 5400 jedinců zvířat necelých 700 druhů. Disponuje více než 150 expozicemi a 13 pavilony. V komerčních i odborných statistikách se řadí mezi nejlepší ZOO na světě.

Zobrazeno 21 - 35 záznamů
z celkového počtu 35

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.