Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Chovatelství

V Česku hojně rozšířená a tradiční činnost, spočívá ve vlastnictví zvířat pro hospodářské nebo zájmové využití. V zájmovém chovatelství převládají psi, a proto jsou Češi nazýváni národem pejskařů. Záchraně ohrožených druhů pomáhá na českém území přes deset zoologických zahrad.

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře

Monumentální kostel v Kutné Hoře, v jehož architektuře se spojují nejlepší tradice středoevropské vrcholné a pozdní gotiky. Patří k nejambicióznějším a umělecky nejnáročnějším středověkým stavbám, jaké v českých zemích během středověku vznikly.

Christianizace českých zemí

Několik staletí trvající proces, během nějž obyvatelstvo českých zemí přijalo namísto dosavadních pohanských zvyklostí křesťanskou víru a začlenilo se do západní křesťanské tradice.

Chrudim

Okresní město s 23 tisíci obyvateli ve východních Čechách v Pardubickém kraji. Je známé jako sídlo unikátního Muzea loutkářských kultur a místo konání mezinárodních loutkářských festivalů.

Josef Chuchro

Violoncellista, první děkan pražské HAMU po roce 1989, kde ve své violoncellové třídě vychoval velkou část současné české interpretační špičky v oboru.

 

Ivana Chýlková

Divadelní, filmová a televizní herečka, zpěvačka. Jedna z nejvýraznějších a nejobsazovanějších hereček současnosti.

Věra Chytilová

avantgardní filmová scénáristka, režisérka a pedagožka FAMU. Patří k tzv. nové vlně československého filmu. Pro svůj experimentální a novátorský filmový výraz bývá často zvána „první dámou českého filmu“.

I. ČLTK Praha

Nejstarší tenisový oddíl v českých zemích vzniklý v roce 1893. Areál se nachází v Praze-Holešovicích na ostrově Štvanice.

Igráček

Malá plastová figurka s podobou lidské postavičky představující různá povolání. Od svého vzniku v 70. letech 20. století patří k nejoblíbenějším a legendárním českým hračkám.

České knižní ilustrace

Specifická oblast výtvarného umění, jež má v českých zemích dlouholetou tradici a vysokou úroveň.

Eduard Ingriš

Dobrodruh, cestovatel, hudební skladatel, dirigent, fotograf, kameraman, filmař a dokumentarista. Dostal se do peruánských učebnic, v Česku je však dnes téměř zapomenutý a neznámý.

Interbrigadisté a československá účast ve španělské občanské válce

Českoslovenští dobrovolníci, kteří bojovali ve španělské občanské válce (1936–1939) na straně republikánské vlády. Mnozí z nich později výrazně zasáhli do českých dějin. Kromě toho bylo ve Španělsku nasazeno také nemalé množství československých zbraní.

Islám v českých zemích

Ke kontaktům s islámem dochází v české společnosti již od středověku, přesto islám nepatří v České republice k hojně zastoupeným náboženským směrům, k jeho hlubší konsolidaci dochází až ve 20. století.

Klára Issová

Filmová, divadelní a televizní herečka, dabérka. Jedna z nejvyhledávanějších českých hereček současnosti, známá i v zahraničí.

Iva Bittová

Česká zpěvačka, houslistka a skladatelka, spojující hru na housle s neotřelým zpěvem. Do druhé poloviny 80. let působila jako herečka v brněnském divadle Husa na provázku, je také známá rolí Eržiky ve filmu Balada pro banditu.

Ivo Přeček

Surrealistický olomoucký fotograf, člen skupiny kreativních fotografů DOFO a autor svařovaných kovových plastik.

 

Jablonec nad Nisou

Okresní město v severních Čechách na úpatí Jizerských hor, druhé největší město Libereckého kraje s téměř 46 000 obyvateli. Je známé jako středisko výroby skla a bižuterie, ale i jako turistické letovisko a centrum zimních sportů.

Jablonecká bižuterie

Skleněná foukaná a broušená bižuterie vyráběná na Jablonecku, Trutnovsku a v Jizerských horách. Český exportní fenomén 19. a 20. století.

Matěj Václav Jäckel

Významný lužickosrbský sochař a řezbář působící v Praze, výrazný představitel českého vrcholného baroka, jenž přinesl do českého umění styl baroka římského.

Jaderná elektrárna Dukovany

Jedna ze dvou jaderných elektráren v ČR a první zařízení v republice, kde se začalo štěpit jádro.

Zobrazeno 581 - 600 záznamů
z celkového počtu 1879

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.